Berkin Elvan davasında mütalaa açıklandı

Berkin Elvan davasında mütalaa açıklandı

Gezi parkı eylemleri sırasında başına gaz kapsülü isabet etmesi nedeniyle hayatını kaybeden Berkin Elvan davasında savcı, sanık polisin "bilinçli taksirle ölüme neden olma" suçundan 9 yıla kadar hapsini istedi. Detayları CNN TÜRK ekibinden Ceylan Sever ile Ümit Sertabipoğlu aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İstanbul Okmeydanı'nda Haziran 2013'te başına gaz kapsülü isabet etti. 14 yaşındaki Berkin Elvan, 269 gün sonra hayatını kaybetti. Berkin Elvan'ın ölümüyle ilgili savcılık mütalasını hazırladı. İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanık polis F.D. SEGBİS ile bağlandı. Davaya, Berkin Elvan'ın ailesi ile birlikte CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da katıldı.

Yeni atanan Mahkeme Başkanı Galip Mehmet Perk, henüz göreve başlamadığından duruşmaya geçici heyet çıktı. Mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, sanık polis memurunun "bilinçli taksirle ölüme neden olma" suçundan 3 yıldan 9 yıla kadar hapsini istedi. 2016 yılında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede sanık polisin "olası kastla adam öldürme" suçundan müebbet hapsi istenmişti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mahkeme heyeti, avukatlara esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları için süre vererek duruşmayı 18 Haziran'a erteledi.