BES'te hediye katkı payı uygulaması

BES'te hediye katkı payı uygulaması

18 yaş altı çocuklar için bireysel emeklilik uygulamasında birikim 1 milyar liraya yaklaştı. Henüz, 1 yıllık süre tamamlanmış olmasına rağmen, 18 yaş altı 400 bin katılımcı bireysel emeklilik sistemine dahil oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkan Vekili Ali Ersoy 18 yaş altı BES uygulamasındaki son rakamlara ilişkin detayları paylaştı. Buna göre, 18 yaş altı 400 bine yakın katılımcı sisteme dahil oldu ve bunların toplam fon büyüklüğü 1 milyar TL’ye yaklaştı.

Bu arada ev alma, evlilik ve iş kurma gibi katılımcıların finansmana ihtiyaç duyacakları önemli olaylarda, avantajlı koşullarla birikimlerini kısmen çekerek sistemde kalmaya devam edebilecekleri bir uygulama için yapılan çalışmanın da sonuna geldi. Bu uygulamayla 18 yaş altında sisteme girmiş katılımcılara üniversite eğitimi için kısmen ödeme alma hakkının da getirilmesi planlanıyor.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkan Vekili Ali Ersoy, ayrıca “BES Hediye Sertifikası” uygulamasıyla, kişilerin yakınlarına özel günlerinde, katkı payı hediye etmelerine olanak tanıyacak çalışmaların da son aşamada olduğunu vurguladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ersoy, tüm bu düzenlemelerin hayata geçmesi ile kısa bir süre içerisinde, BES’teki toplam katılımcı sayısının 17 milyonu aşacağını, toplam fon büyüklüğünün de 500 milyar TL’ye ulaşacağını öngördüklerini dile getirdi.