hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  "Beton, karot bile alamadan dağılıyor"

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  İncelemelerde bulunmak üzere deprem bölgelerine giden inşaat mühendisleri, yapıların içler acısı durumunu yerinde gördü. Öyle ki mühendisler, beton kalitesizliğinden dolayı karot örneği dahi almakta zorluk çektiklerini söylediler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Adalet Bakanlığı bünyesinde delil numuneleri alırken daha karot numunesini almadan dağılan betonlar gördük.” Yıkılan binalar inceleme altına alındı. Ekipler, onlarca hata ortaya çıkardı. İnşaat Mühendisi Yaşar Poyraz, “Beton kalitesinde çok büyük hatalar var, işçilik hatası büyük” dedi.

  Depremden etkilenen 11 ilde yıkılan bina sayısı binlere ulaştı. Bu denli büyük yıkımlar, akıllarda soru işaretleri oluşturdu.

  Beton, karot bile alamadan dağılıyor

  İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’ne bağlı inşaat mühendisleri, deprem bölgelerinde incelemelerde bulundu. İhmal oldukça büyük.

  Poyraz ayrıca, “Orada izlediğimiz en büyük eksikliklerden birisi, uygulama ve şantiyede mühendislik hizmetinin alınmadığını gördük. Yeni binalarda bile vardı bu hatalar. Uygulama, işçilik hataları, donatı ve demir hataları, kontrolü yapılmamış donatılar. En büyük izlenimlerimiz bunlar” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow