Bilim insanları kanserli fareleri tedavi etti | Video

Bilim insanları kanserli fareleri tedavi etti | Video

İsrailli bilim insanları, gen düzenleme tekniğiyle farelerdeki kanser hücrelerini yok etmeyi başardı. Bir ilke imza atan uzmanlar, 2 yıl içinde tedavinin insanlar üzerinde de uygulanabileceğini müjdeledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bir ilke imza attılar, farelerde kanseri tedavi ettiler. Bilim insanları, tedaviyi bulmaya bir adım daha yaklaştı.

Çalışma İsrailli bilim insanları tarafından yapıldı. Crispr CAS-9 adı verilen gen düzenleme tekniği kullanılarak, farelerdeki kanserli hücreler yok edildi.

Çalışmayı yürüten profesör Dan Peer, Crispr gen düzenleme sisteminin ilk defa hayvanlarda kanseri tedavi etmek için kullanıldığını duyurdu.

Beyin ve yumurtalık kanseri gibi agresif kanser türlerine yakalanan yüzlerce fare Crispr ile tedavi edildi. Hayvanların ortalama yaşam süreleri 2 kat arttı. Hayatta kalma oranlarıysa %30 yükseldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Profesör Peer, tekniğin insanlar üzerinde de kullanılacağını duyurdu. Ancak önce hayvanlarda deneneceğini ve tüm kanser türleri üzerinde geliştirileceğini söyledi.

İki yıl içinde ise insan deneylerinin başlayabileceğini açıkladı. Tedavi sürecine ilişkin de bilgi veren profesör peer,,, sürecin her hasta için özelleştirileceğini belirtti.

"Yakın gelecekte kanser ve benzeri genetik hastalıklarda, genetik taşıyıcılara özel tedaviler göreceğimize inanıyorum" dedi.