Bin 700 yıllık mozaikler restore edildi

Bin 700 yıllık mozaikler restore edildi

İstanbul Zeytinburnu'nda bulunan, Bizans döneminden kalma bin 700 yıllık mozaiklerin onarımı tamamlandı. Lahit içinde bulunan kemiklerin analizi yapılacak. Peki, çalışmalar ne durumda? CNN TÜRK muhabiri Burçak Bozkuş ve kameraman Mehmet Bulut, detayları Tarihçi Fatih Yurttaş'la konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Değerler korunarak restore edilmeye devam ediliyor. Zeytinburnu'nda bin 700 yıllık mozaikler gün yüzüne çıkıyor. Alanda toplamda 186 metrekarelik mozaik bir zemin keşfedildi. İstanbul'da sur dışında bu ölçekte bir zemin mozaiği ise bir ilk.

Kazı çalışmaları sırasında bir lahit de bulundu ve o lahidin içerisinde ise 2 insan bedenine rastlandı. Üzerlerinde ise mor kadife bir örtü vardı. Bu örtü ise o iki kişinin Bizans döneminde yaşadığının bir göstergesi kabul ediliyor. Erkek ve kadın bireylere ait kemiklerin analizi, TÜBİTAK ve ODTÜ uzmanları tarafından yapılacak.

Şu an yürütülen çalışmalarda müzenin yapısal kısmı tamamlandı. Mozaiklerin konservasyonları ise tamamlanmak üzere. Tüm çalışmalar tamamlandığında "Kazlıçeşme Mozaik Müzesi" ziyarete açılacak.