Binalarda "gürültücü komşu" sorunu

Binalarda "gürültücü komşu" sorunu

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Toplu yaşam alanları olan apartmanlarda çeşitli sorunlar boy gösteriyor. Bunlardan bir tanesi de gürültü. Peki komşusunun gürültü yapmasından rahatsız olanlar ne yapmalı? Nerelere şikayette bulunabilir? Detayları, CNN TÜRK'ten Emre Bayıroğlu, Avukat Batuhan Bulut ile aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çok fazla gürültü yapan hatta uykunuzu bile kaçıran komşularınız varsa bu sorunu resmi mercilere başvurarak çözebilirsiniz.

Avukat Batuhan Bulut bu konuda “Komşuların birbirlerine özen ve saygı gösterme yükümlülükleri var. Bu hem Türk Medeni Kanunu’ndan geliyor. Hem Kat Mülkiyeti Kanunumuzdan geliyor. Polise şikayette bulunulduğunda polis gelip önce bir uyarıda bulunuyor. Ardından bu gürültünün devam ettiği tespit edilirse bu kişilere idari para cezası kesiliyor Kabahatler Kanunu uyarınca” açıklamasında bulundu.

Binalarda gürültücü komşu sorunu

Gürültünün evin içerisinde yapılması ise cezadan kurtarmıyor. “Umumi açık alanlarda ya da apartman dairelerinin içinde yapıldıysa farklı statülerde değil. Teknik olarak gürültü yapan, başkalarına zarar veren, başkalarını rahatsız eden kişilere para cezası kesilebiliyor. O taşınmazdan istifade eden kiracıların özellikle dikkat etmesi lazım çünkü çeşitli şekillerde gürültü yapıyorlarsa, bunun tahliye durumu dahi söz konusu olabiliyor.”

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Apartman sakinleri mahkeme kararıyla, şikayetçi oldukları komşusunun dairesini de satın alabiliyor. “Kiracı değil de mülk sahibiyse onun taşınmazının satın alınmasına varacak noktaya dahi gidebiliyor Kat Mülkiyeti Kanunu’ndaki ilgili maddeler uyarınca.”

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber