Bir Çiftlikbank skandalı daha: Tosuncuk'tan sonra Sabuncuk!

Bir Çiftlikbank skandalı daha: Tosuncuk'tan sonra Sabuncuk!

{ title }

SONRAKİ VİDEO

POSTA’nın gündeme getirdiği “Deterjan Pazarı” adlı saadet zinciri, ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın’ın kurduğu Çiftlik Bank’a dönüştü. Yaklaşık 40 bin kişinin 500 milyon lirası buhar oldu. Sistemin kurucusu Süleyman Kocabaş, “Çalıştığınız şirketi kapattırırsanız paranızı alamazsınız” diyerek üyeleri tehdit etti. Polis evleri bastı, Kocabaş ile 7 şirket yöneticisini gözaltına aldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Süleyman Kocabaş, “Deterjan Pazarı” adlı sistemle üyelere deterjan hammaddeleri satıyordu. Kocabaş, üyelerin bunu ‘banyo topu’ haline getirmesini istiyor ve üç katı fiyatla geri almayı garanti ediyordu. Ancak sistem çöktü ve Kurban Bayramı itibarıyla ödemeler yapılmamaya başlandı. Üyeler paralarını geri istedi, firma cevap veremedi. Ortadan kaybolan Süleyman Kocabaş önceki akşam sosyal medyadan videolu bir açıklama yaptı.

ÜYELERİ SUÇLADI

Kocabaş açıklamasında, “Şirket kapanırsa ödeme yapamayız. Ödemenin gecikmesinin ana sebebi; iki aydır bu olaylar yüzünden iş yapamamak. Para kaynaklarımız kesildi. Hiçbir banka bizimle çalışmak istemedi. Ödemeleri yakın zamanda yapamam. Üç ay süre istiyorum. Herkes bekleyecek. Beklemeyenlerle hır-gür edeceğiz. Herkes kendinde hata arasın. ‘Ben kredi çektim ödeme yapamıyorum’ diyorlar. Ben mi sana kredi al dedim?” diye konuştu.

POSTA dün bu dolandırıcılığı Türkiye’nin gündemine getirince de operasyonun düğmesine basıldı. Süleyman Kocabaş ve 7 yönetici gözaltına alındı. 10 ev ve firmaya ait 4 işyerinde arama başlatıldı. ‘Tosuncuk’ Mehmet Aydın’ın kurduğu Çiftlik Bank’tan da batma sürecinde benzer açıklamalar gelmişti. Mehmet Aydın 2 milyar liralık vurgun yapıp kaçtıktan sonra, “Şikayetler yüzünden şirkete el konunca ödemeleri yapamadık” demişti.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber