hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bireysel emeklilik sisteminde yenilik

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Bireysel emeklilik sistemi’nde katılımcıların uzun süredir beklediği düzenleme yapıldı. O düzenleme, BES sözleşmesinin bankalarda kredi teminatı olarak gösterilebilmesiydi. Detayları CNN TÜRK muhabiri Buse Deviren, konuğu Bireysel Emeklilik Yatırım Uzmanı Mine Baler ile aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bireysel Emeklilik Yatırım Uzmanı Mine Baler, bireysel emeklilik sisteminde yeniliklerle ilgili şu ifadeleri kullandı;

  "Normalde bireysel emeklilik sisteminde içeriden para çekme imkânınız vardı. Yeni düzenleme ile bankaya bunu teminat olarak gösterebiliyorsunuz ve kredi kullanabiliyorsunuz. Birden fazla banka için teminat olarak gösteremiyorsunuz. Bireysel emekliliğimizi tek bir bankaya teminat olarak gösterebiliyorsunuz.

  Normalde fonlar nakde çevrilebiliyor. Nakit olarak banka sizin bireysel emeklilik sistemindeki hesabınıza bloke koyuyor. Sözleşmenizi iptal ettiremiyorsunuz ve herhangi bir şirkete devir yaptıramıyorsunuz.

  Farklı bir emeklilik şirketine gönderemiyorsunuz. Kredi borcunuzu ödeyemediniz, 30 gün sonra banka bireysel emeklilik hesabınızdaki parayı almak için gerekli işlemleri başlatıyor. Size 30 günlük bir süre tanıyor ve 30 gün sonunda banka, işlemleri başlatıp bireysel emeklilik sözleşmenizdeki paranızı alıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bireysel emekliliğinizi bozdurmadan kredi kullanma imkânınız var.

  Kişinin ölmesi durumunda kanuni varislerine ya da lehtarlarına gerekli evrakları şirkete teslim ettikten sonra maksimum 20 gün içerisinde şirket içerideki birikimi sigortanın kanuni varislerine ödüyor.

  Grup emeklilik planından normal bir kademe vardı. O kademeye göre sistemden ayrıldığında içerideki birikimini alıyordu. Şu anda haklı sebeplerle ayrıldığında, firmanın iflas etmesi durumunda veya şirketin kapatması durumunda da katılımcı istediği zaman sistemden ayrılabiliyor. İçerideki birikimini ve devlet katkısını alabiliyor."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow