hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bitmeyen inşaat sorununa sigorta çözümü

  Orta Vadeli Program’da tamamlanmayan inşaatlarla ilgili sigorta çalışması da yer alıyor. Oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçmek için inşaatlarda sigorta etkin kullanılacak ve sigorta firmaları inşaatları denetleyecek. Ayrıntıları, CNN TÜRK Muhabiri Ümit Uzun, Sigorta Uzmanı Mine Maler ile aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sigorta firmaları inşaatları denetleyecek. Tamamlanmayan inşaatlar nedeniyle oluşan mağduriyetler giderilecek.

  Orta Vadeli Program’a göre, yapı denetim sürecinde yer alan kuruluşlar ve müteahhitlere yönelik yapı sorumluluk sigortası yapılacak. Ve inşaatların denetim sürecine sigorta şirketleri dahil edilecek.

  Sigorta firmaları aynı zamanda, inşaatta kullanılan malzemeleri de inceleyecek ve eksiklik tespit edildiği takdirde, poliçe iptal edilecek.

  Sigorta Uzmanı Mine Baler konuyla ilgili, “Kentsel dönüşüm için müteahhitlere veya yeni projelerde bu poliçeyi soracak yani bina tamamlama projeniz var mı? Niye kendisini garanti altına alacak, müteahhitte kaçsa proje tamamlanmasa da sigorta şirketi onu mağdur etmeyecek. Eğer müteahhit iflas ederse veya projeyi tamamlamadan kaçarsa konut için ödenen tüm bedeli tüketiciye geri ödüyor. Yani proje boyunca siz belirli bir rakamı ödediniz ve proje tamamlanmadı. Sigorta şirketi bu ödediğiniz tutarı 12 ay 24 ay ne kadar ödediyseniz size geri ödüyor ya da kentsel dönüşüm için geçerli olacak olan, inşaatı kendisi tamamlıyor ve tüketiciye konutu teslim ediyor” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow