Bor atığı lityum yerli oto TOGG'da kullanılacak

Video: Bor atığı lityum yerli oto TOGG'da kullanılacak

Sıvı bor atıklarından üretilen yerli lityum testleri başarıyla tamamladı. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez bor atıklarından üretilen lityumun testlerden geçtiğini duyurdu, üretilen lityumun mobil cihaz, tablet, ve yerli oto gibi alanlarda kullanılacağını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sıvı bor atıklarından üretilen yerli lityumun, aspilsan tarafından yapılan testlerden başarıyla geçtiğini belirtti. Dönmez, “Ürettiğimiz lityumu yerli otomobilimiz TOGG olmak üzere, mobil cihazlar, tabletler, bilgisayarlar gibi akıllı teknolojilerin depolama alanlarında kullanmak istiyoruz” dedi.

Dönmez, Eskişehir Kırka’da üretimi devam eden lityumun, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın sahibi olduğu Aspilsan Enerji tarafından yapılan testlerden başarıyla geçtiğini bildirdi. Dönmez, lityum üretim tesisinin temeli atıldığında, ilk etapta yıllık 10 ton üretim yapılmasının planlandığını belirterek, “Tesis tam kapasite devreye girdiğinde ise yıllık 600 tonluk bir üretim hedefi belirlemiştik. Bu üretim rakamı Türkiye’nin yıllık lityum üretim ihtiyacının yarısına denk geliyor” diye konuştu.

Sıvı bor atıklarından lityum üretiminin, dünyada Eti Maden’e özgü bir üretim yöntemi olduğunu ifade eden Dönmez, “Tesiste üretim sürecinin geliştirilmesine yönelik sürekli bir Ar-Ge faaliyeti devam ediyor. Eti Maden, dünya standartlarında, yurtdışı muadilleriyle aynı kalitede lityum üretimi yapıyor. Eti Maden’deki arkadaşlarımız üretilen numuneleri Ar-Ge aşamasında ve üretim sonrası defalarca testten geçirdiler. Hepsinden olumlu sonuç elde ettik” dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS