Bor karbür neden önemli?

Bor karbür neden önemli?

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Türkiye'nin ilk bor karbür tesisi Balıkesir Bandırma'da açıldı. Peki Türkiye'de ne kadar bor madeni var ve bu değerli maden hangi alanlarda kullanılıyor? CNN TÜRK Muhabiri Emrah Çakmak, Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tarık Baykara’ya sordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

“Torbalara yükleyip yurt dışına satıyorduk sonra bize katma değerli ürün olarak geliyordu, pek de karlı olmuyorduk.” Artık böyle olmayacak. Bor işlenecek, katma değerli ürünler üretilecek.

Türkiye'nin ilk bor karbür üretim tesisi, Balıkesir Bandırma'da açıldı. Tesis, katma değerli ürünler üretmeye başladı. Türkiye’deki bor madeni rezervi ile ilgili açıklamalarda bulunan Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tarık Baykara, “Dünya bor maden rezervinin yüzde 70'i Türkiye'de bulunuyor, biz piyasayı kontrol ediyoruz ve çok kolay çıkarılabiliyor. Bunun özelliği sertliği ve bir o kadarda hafif olması. Öyle ki bor karbür baktığınızda füzelerden çıkan mermiyi bile durdurabilecek pozisyonda” ifadelerini kullandı.

Bor karbür neden önemli

Türkiye'de bor karbürle korunan yerlerden biri de Çankaya Köşkü. Baykara Çankaya Köşkü’ne ilişkin, “İngiliz kraliçe 2008 yılında Ankara’ya gelmişti ve o tarihte Çankaya Köşkü’ne ultra koruma yapılması gerekiyordu. Biz onu yaptık ve şu an Türkiye'nin bor karbürle korunan yerlerinden bir tanesi orası diyebiliriz” dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber