Bordo Bereli subay ABD'nin verdiği madalyayı reddetti

Bordo Bereli subay ABD'nin verdiği madalyayı reddetti

{ title }

SONRAKİ VİDEO

ABD'li Albay Kevin Leahy, İncirlik Üssü'nde gösterdiği üstün başarılarından ötürü Bordo Bereli Türk Subay'a madalya ve berat verdi. Düzenlenen törende konuşan Türk subay, "Bu madalyayı verenler, benim düşmanım olan YPG ile işbirliği içindedir. Onurum bu madalyayı kabul etmeme müsaade etmemektedir” diyerek kabul etmedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İncirlik Üssü'nde görevli bir Türk subay, ABD’li komutanın kendisine verdiği madalya ve beratı, “Bu madalyayı verenler, benim düşmanım olan YPG ile işbirliği içindedir. Onurum bu madalyayı kabul etmeme müsaade etmemektedir” diyerek kabul etmedi. Subayın Suriye’de DEAŞ’la mücadelede kurulan Türkiye-ABD Ortak Koalisyon Karargâhı’nda görevli Özel Kuvvetler (Bordo Bereli) mensubu olduğu öğrenildi.

İncirlik'te görevli ABD'li asker ölü bulundu

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar’ın sosyal medyada paylaştığı ve ilgili makamlarca doğrulanan olay İncirlik’teki koalisyon karargâhında önceki gün yaşandı. ABD Komutanlığı tarafından, gösterdiği üstün başarılarından ötürü bir Türk subayına madalya ve berat takdimi için veda ve madalya töreni düzenlendi. 

Salon buz kesti

Alanında en üst ikinci düzeyde olan madalyayı, ‘Doğal Kararlılık Harekâtı Komutanlığı’ adına ABD’li Albay Kevin Leahy, Türk subaya takıp beratı takdim etti. Ardından Türk subayı tören usulünce konuşmaya başladı. Türk subayın, konuşmasının son bölümündeki sözleri ise bir anda salonda buz gibi bir havanın esmesine neden oldu. Ağar’ın paylaşımına göre, Türk subayı şunları söyledi: “Sizleri yaralamak ve üzmek istemem. Fakat bu madalyayı kabul etmem mümkün değildir. Çünkü bu madalyayı verenler, benim düşmanım olan YPG ile işbirliği içindedir. Onurum bu madalyayı kabul etmeme müsaade etmemektedir.”

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tebrik mesajları yağdı

Türk subayı konuşmasını tamamladıktan sonra kendisine verilmiş olan madalya ve beratı iade etti. Törene katılanlar bu tutum karşısında sessizliğe büründü. Türk subayı madalya ve beratı masaya bıraktıktan sonra salondan ayrıldı. Türk subaya bu davranışı sonrası Türkiye’nin birçok askeri birliğinden de tebrik mesajları yağdığı öğrenildi.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber