Buğday fiyatına "tahıl koridoru" etkisi

Buğday fiyatına "tahıl koridoru" etkisi

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması geçtiğimiz günlerde 2 ay daha uzatılmıştı. Peki bu durum buğday fiyatlarına nasıl yansıdı? Türkiye’nin bu anlaşmadaki rolü neydi? CNN TÜRK Yurt Haber Editörü Buse Türkücü, merak edilenleri Meclis Tarım Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç'a sordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkemizin gayretleri, Rus dostlarımızın desteği ve Ukraynalı dostlarımızın katkılarıyla Karadeniz tahıl koridoru anlaşmasının 2 ay daha uzatılmasına karar verildi.” sözleriyle müjdeyi vermişti. Üçüncü kez uzatılan tahıl koridorunun etkisi hububat fiyatlarına da yansıdı.

Prof. Dr. Yunus Kılıç, “Burada sayın Cumhurbaşkanımız bu sürdürülemez sıkıntının çözülmesiyle alakalı büyük bir insiyatif aldı. Bu sıkıtı olduğu zamanlarda tahılın tonu 150 dolardan 450 dolara kadar çıkmıştı. Bu koridorla birlikte 170 dolara kadar indi.” sözlerini kullandı.

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası tahıl ihracatında yaşanan olumsuzluğa karşı Birleşmiş Milletler ve Türkiye öncülüğünde yapılan tahıl koridoru anlaşması çözüm olmuş, ülkelerin tahıla ulaşmasını kolaylaştırmıştı. Son yapılan 2 aylık uzatma tahıl fiyatlarını da düşüşe geçirdi.

DÜŞÜŞ NE KADAR SÜRECEK?

Kılıç, “Bu kriz aşılınca Cumhurbaşkanı girişimleriyle fiyatlar eski günlerine döndü. Eğer bu alandaki sıkıntının süreceği kuşkusu devam ederse 2 ay sonra uzatılmayacağıyla ilgili bir kaygı oluşursa, fiyatlar eski günlerine dönme ihtimali var.” ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

SÜRE NEDEN 2 AYLIĞINA UZATILDIĞI?

Prof. Dr. Yunus Kılıç , “2 ay sonra eğer siz bunun önünü, Rusya’nın da birtakım talepleri ki bunlar haklı talepler. Birkaçını söyleyeyim. Rusya’nın swift bankasına dahil edilmesini istiyorlar. Rusya’daki tarımsal ekipman tedariki yapılmasını istiyorlar. Burada sadece Ukrayna’nın ürünlerini piyasaya çıkararak Rusya’ya katı baskı uygulayarak bunun sürdürülmesi mümkün değil.” sözlerini kullandı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber