"Bugün seçim olsa" anketi

"Bugün seçim olsa" anketi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, CNN TÜRK'te Ankara Temsilcisi Dicle Canova'nın sorularını yanıtladı. Ünal, AK Parti'nin oyunun yüzde 40-44 bandında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oyunun da yüzde 50-54 banında olduğunu söyledi. O anketteki diğer detaylar neler, haberimizde izleyelim...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, CNN TÜRK'te Ankara Temsilcisi Dicle Canova'nın sorularını yanıtladı. Türkiye’nin gündemi araştırmasına dair bilgileri verdi. Türkiye gündem araştırması yapıyoruz. 2 yıldan beri hiçbir araştırmada ne Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ne de AK Parti oylarında değişik olmadı Cumhurbaşkanı'nın oyu 52'nin altına inmedi. AK Parti 40'ın altına inmedi. AK Parti 40-44 bandında gidip geliyor. Cumhurbaşkanı da 50-54 gidip geliyor. 

Peki, o ankette diğer partilerin oyları nasıl?

AK Parti % 42.1, CHP %23.4, HDP %11.6, MHP% 11.5, İYİ Parti %9.4 yeni kurulan partiler Deva % 0.2 ve Gelecek Partisi de aynı oy oranında % 0.2.  O araştırmada partilerin içinde beğenilen isimlere de yer verildi. Ak partinin ocak ayına ilişkin Türkiye’nin gündemi araştırmasında cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair sorular da yer aldı. “bu pazar cumhurbaşkanlığı seçimi gerçekleşse kime oy verirdiniz” sorusu vatandaşlara farklı seçeneklerle yöneltildi. Hiçbir farklı seçenekte Erdoğan’ın yüzde 50’nin altına düşmediği ankette yer aldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Edinilen bilgiye göre örneğin Erdoğan-Muharrem İnce ve Akşener’in aday olduğu ilk seçenekte Erdoğan: %53. 6 m. İnce %22. 6 m. Akşener %12. 6 oy aldı. Diğer bir seçenekte Kılıçdaroğlu'nun olası adaylığı için de nabız tutuldu Erdoğan-Kemal Kılıçdaroğlu ve İnce'nin aday olması durumunda çıkan tablo ise Erdoğan yüzde 58, muharrem ince yüzde 24. 2 Kemal Kılıçdaroğlu %16 olarak gerçekleşti.