Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit kimdir?

Video: Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit kimdir?

Demokratik Sol Halk Partisi'ni kurdu, yıllarca türk siyasetinde etkin rol oynadı. Eski başbakanlardan olan Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit, 97 yaşında hayata gözlerini yumdu. Rahşan Ecevit, Türk siyasetine önemli bir iz bıraktı.

ECEVİT 97 YAŞINDA TEDAVİ GÖRDÜĞÜ GATA'DA VEFAT ETTİ


Yıllarca Türk siyasetine hizmet etti. Hem ressamlık hem de yazarlık yaptı. Ömrünün sonuna kadar üretti.


1923 yılında Bursa'da dünyaya gözlerini açtı Rahşan Ecevit. Aslen Selanik'ten Şebinkarahisar'a yerleşmiş bir ailenin çocuğuydu. Robert Koleji'nde okurken, Bülent Ecevit'le tanıştı. Genç Bülent, arkadaşlarıyla 1942 yılında bir oyun sahnelemek istemiş, oyunun dekorlarını yapma işini resim yeteneğiyle Rahşan Hanım üstlenmişti.


İkili 1946'da dünya evine girdi. Bu birliktelik Türk siyaset hayatına adeta damga vurdu. Rahşan Ecevit, Başbakan Ecevit'in siyaset yaşamındaki sağ kolu oldu. Bülent Ecevit'in hep yanındaydı. Hem eş hem de iyi bir danışmandı.DSP'NİN KURUCUSU VE İLK GENEL BAŞKANIYDI


Eşi Bülent Ecevit 12 Eylül darbesi sonrası diğer bütün partilerin ileri gelenleriyle birlikte 10 yıl siyaset yasaklıları kapsamına alınınca, Rahşan Ecevit Demokratik Sol Parti'yi kurdu. İlk genel başkanı oldu. 1987 yılında yapılan referandumla siyasal yasağı kaldırılınca DSP'nin başına Bülent Ecevit geçti.


EŞİ RAHATSIZLANDIĞINDA HEP YANINDAYDI


Eşi Bülent Ecevit, 1999'da DSP-MHP-ANAP koalisyonunda başbakanken Rahşan Ecevit en önemli siyasi figürlerden biriydi. Eşi 2002'de rahatsızlandığında, hakkında pek çok spekülasyon yapıldı. Ama o her zaman eşinin yanında durmaya devam etti.EŞİ ONA SEVGİ DOLU ŞİİRLER YAZDI


İyi bir ressam ve yazardı. Yazdığı Pülümür'de aşk romanı, daha sonra tiyatroya uyarlandı. Sanatla siyaset hayatında baş başa ilerledi. Şair kimliği ile de bilinen Bülent Ecevit, eşi Rahşan Hanım'a sevgi dolu şiirler yazmıştı:


Ne varsa konuşmaya değen
Birlikte düşündüğümüzden
Birlikte susabilmek yağmuru dinlerken


Yanımdaki sensin
Yalnızlığım sen
Kendimden bile uzakta
Elim elindeyken...CENAZE ARACININ PEŞİNDEN KİLOMETRELERCE YÜRÜDÜ


Kendisine şiirler yazan adamın vefatı sadece Rahşan Hanım için değil, ülke siyaseti için de büyük bir kayıptı. Hafızalarda 2006 yılında hayatını kaybeden eşi Bülent Ecevit'in cenazesindeki bu görüntü kaldı. 60 yıllık eşinin cenaze aracının peşinden kilometrelerce yürüdü.Eşini kaybettikten siyasetten çekilmedi. 3 yıl sonra 2009 yılında kurucusu olduğu Demokratik Sol Parti'den istifa etti. 17 Ocak 2010'da Demokratik Sol Halk Partisi'ni kurdu. Kurucusu olduğu partinin 2'nci genel başkanlığına seçildi.


22 Mayıs 2010'da 33. CHP kurultayına bağımsız milletvekili Emrehan Halıcı ile katıldı. Tek başına genel başkan adayı olan ve kazanan Kemal Kılıçdaroğlu'na ve CHP'ye desteğini açıkladı.


GÖZLERDEN UZAK BİR YAŞAM SÜRÜYORDU


Uzun süredir gözlerden uzak bir yaşam sürüyordu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS