hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Büyük İstanbul depremi yaklaştı mı? Marmara'daki depremler neyin habercisi?

  KAYNAKCNN TÜRK

  İstanbul önce 5,1 ardından da 4,5'lik iki depremle sallandı. Kentte büyük korku ve panik yaşadı. Büyük İstanbul depremi yaklaştı mı? Marmara'daki depremler neyin habercisi? Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, CNN TÜRK'te değerlendirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MARMARA'DAKİ DEPREMLER NEYİN HABERCİSİ?

  İstanbul önce 5,1 ardından da 4,5'lik iki depremle sallandı. Kentte büyük korku ve panik yaşadı. Deprem Kuzey Anadolu Fay Hattı'nda yaşandı.. Fayın kuzeye değil de güneye doğru kırılması ne anlatıyor? Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, "Sürpriz değil. Marmara Denizi'nin içinde her fay kolu aktif koldur. Zaman zaman bu tür depremler oluşturabilir. Gemlik Körfezi içinde Mudanya'da önce 5,1 ardından da 4,5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Ondan sonra da daha küçükleri bunu takip etti. Bu hangi fayda meydana geldi? İznik Gölü'nün güneyinden gelen fayı da Kuzey Anadolu Fayı'nın orta kolu olarak ifade ediyoruz. Buradaki depremler, kuzey depremlerden farklı. Fakat güneyi de deprem tarihçesi açısından masum değil. 'Hazırlıklı olun, geliyorum' diyor. Hem kuzeyde hem güneyde aynı tehlikeler olabilir ama kuzeydekinin daha büyük olduğunu düşünüyoruz tarihsel süreçteki depremlere baktığımızda. Güney kesimin hem deniz hem de kara alanlarının masum olmadığını söylemek gerekir" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Büyük İstanbul depremi yaklaştı mı Marmaradaki depremler neyin habercisi

  BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİ YAKLAŞTI MI?

  Marmara Bölgesi'nde yaşanan bu depremler, büyük İstanbul depreminin habercisi mi? Ve İstanbul'daki fayları tetikler mi? Prof. Dr. Şükrü Ersoy, "Eninde sonunda olacak. Öncü olduğunu da büyük deprem yaşarsak 'bu öncüsüymüş' diyebiliriz. İzliyoruz, biraz daha izlemek gerekiyor. Giderek depremler küçülerek sönümlenecekmiş gibi gözüküyor ama bunun garantisi yok. Biz burada 'büyük deprem meydana gelebilir' derken, potansiyel olarak söylüyoruz" ifadelerini kullandı.

  Büyük İstanbul depremi yaklaştı mı Marmaradaki depremler neyin habercisi

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow