Caddebostan'daki kırmızı yosunlar neden oluştu?

Video: Caddebostan'daki kırmızı yosunlar neden oluştu?

Dev dalgalarla birlikte İstanbul Kadıköy Caddebostan sahili kırmızıya büründü. Kırmızı yosunlar sahile vurdu. Peki, bu ne anlama geliyor? CNN TÜRK Muhabiri Samet Güner ve kameraman Sercan Sever, İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Araştırma Görevlisi Ayça Oğuz Çam'a sordu.

Kuvvetli lodos, etkisini Caddebostan sahilinde gösterdi. Sahile inenler önce bir yorsun kokusuyla, ardından denizi kaplayan kırmızı yosun görüntüsüyle karşılaştı.

Konuyu CNN TÜRK'e değerlendiren İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Araştırma Görevlisi Ayça Oğuz Çam, "Kırmızı algler olarak adlandırdığımız bu makro algler, zaman zaman dalga ve rüzgar hareketleri ile kıyıya gelip birikimle artış yapabiliyorlar. Ama kirlilik indikatör olarak adlandırdığımız bir canlı grubu değil. Sadece kirli sularda bulunur gibi bir durum söz konusu değil. Toksik bir tür değil. Dolayısıyla burada bulunan canlılara herhangi bir etkisi o anlamda yok. Sadece kısa süreli oksijensizliği neden oluyor. O da temizleme çalışmaları akabinde tekrar eski seviyesine dönmüş oluyor. Bu artışlar gerçekleştiğinde biz zaten gerekli örneklememizi yapıp, su kalitesi analizlerimizi laboratuvarlarımızda gerçekleştiriyoruz. Herhangi bir korkutucu durumla henüz karşılaşmadık" dedi.

Uzmanlar sahili kırmızıya bürüyen algleri gayet doğal olarak nitelendirse de denizdeki bu değişim ve beraberinde yayılan koku çevrede oturanları tedirgin ediyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS