hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Çanakkale Biga'daki depremler yeni fay eseri mi?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAK DHA

  4 Şubat'tan bu yana Çanakkale Biga'da 150'ye yakın küçük çaplı deprem meydana geldi. "Peki bu ne anlama geliyor?" sorusunu uzmanlar "Yeni bir fay oluşmuş olabilir" diyerek yanıtladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mikro depremler sayısı kısa zamanda arttı, endişe de beraberinde geldi. Merakla beklenen açıklama ise işin uzmanından geldi.

  Çanakkale Bigadaki depremler yeni fay eseri mi

  Çanakkale Biga'da 4 Şubat'tan bu yana 150'ye yakın mikro deprem meydana geldi. Akıllara hemen "bu depremler öncü nitelikte mi?" sorusu geldi. Cevabı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Profesör Doktor Tolga Bekler verdi.

  Bekler, “4 Şubat’tan bu yana 150'ye yakın mikrodeprem dediğimiz küçük depremlerin gerilme ortamına bağlı olarak oluştuğunu görüyoruz. Bu herhangi bir halk arasındaki tabirle büyük bir depremin ya da farklı bir yer hareketliliğinin öncüsü ya da belirteci olduğunu söylememiz mümkün değil. Kaldı ki o bölgede bölgenin aktif faylarına yakın ya da bu depremleri üretecek bir fay görülmemekte” ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çanakkale Bigadaki depremler yeni fay eseri mi

  Peki bu depremler ne anlama geliyor? “Zaman zaman bu gerilmelerin neticesinde bu küçük depremlerin oluşturduğu yeni bir fayın ortaya çıktığını söylemek söz konusu olabilir. Daha detaylı yer bilimleri çalışmasıyla ortaya çıkacak olan bir durum.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow