Casus avukat soruşturması

Video: Casus avukat soruşturması

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın casus avukat soruşturması tamamlandı. Hazırlanan iddianamede sanık Yılmaz S.'nin, çeşitli büyükelçiliklere yazılmış 2 bin 329 adet dosyaya yer verildi. Casusluk yaptığı iddia edilen sanığın hesabındaki para transferleri de iddianamede yer aldı.

"Casus avukat" soruşturması, İstanbul Barosu'na kayıtlı avukat Yılmaz S.'nin Almanya, Norveç, İsveç, Hollanda gibi bazı Avrupa ülkeleri Büyükelçilerine Türk vatandaşlarıyla ilgili bilgi sızdırdığı ihbarı üzerine başlatıldı.


Türk vatandaşlarına ait kişisel veriler ile bazı soruşturmalara yönelik bilgi ve belgelerin kanunlara aykırı şekilde bazı Avrupa ülkelerinin Büyükelçiliklerine verildiği iddiasına ilişkin 5 kişi hakkında dava açıldı..


Hakkında "kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek" ve "soruşturmanın gizliliğini ihlal" açıklanması yasaklanan gizli bilgileri casusluk maksadıyla temin etme" suçlarından 20 bin 973 yıl hapis talep edilen avukat Yılmaz S.'ye ilişkin iddianamede dikkat çeken bilgilere yer verildi.


Açılan davanın sanıklarından avukat Yılmaz S.'nin ofisinde yapılan aramada ele geçen dijital materyalde, çeşitli Büyükelçiliklere hitaben yazılmış 2 bin 329 adet raporlanmış döküman dosyasına rastlandı.


İddianameye göre, gözaltına alındığı sırada avukatın çantasından bazı kişiler hakkında Almanya Büyükelçiliği'ne hitaben yazılmış raporlar bulundu.


Bazı başka Avrupa ülkelerine yönelik yazılan raporlar, sanık avukatın dinlenmesi ile ilgili bilgiler iddianamede yer aldı.


Sadece belgeler değil, ilgili Avrupa ülkelerinden yapılan yüklü para transferlerine ilişkin dökümanlar da iddianamede yer aldı. İddianamedeki MASAK raporuna göre sanık, 2011 ile 2019 yılları arasında 2 milyon 104 bin 721 lira EFT aldı, 1 milyon 858 bin 228 lira EFT gönderdi.


Sanığın, aralarında Almanya ve Hollanda'nın da bulunduğu bazı ülkelerin Ankara'daki Büyükelçiliklerini farklı tarihlerde ziyaret ettiği belirtildi.


Avukat Yılmaz S., iddianamede yer verilen ifadesinde, üzerine atılı suçları kabul etmedi. 1997 yılından beri Almanya, Norveç, Hollanda ve İsveç'in Ankara Büyükelçiliklerinin danışman avukatlığını yaptığını söyledi., "Ben söz konusu araştırmalarımı ve raporlarımı bu konsolosluklarla aramdaki avukatlık sözleşmesine dayanarak yapıyorum." dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS