Çavuşoğlu-Dendias görüşmesinin arka planı

Çavuşoğlu-Dendias görüşmesinin arka planı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Ankara'daydı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ortak basın açıklaması bir söz düellosuna döndü, tansiyon yükseldi. Basın açıklamasının hemen ardından ise yemeğe geçildi. Peki, o yemekte neler yaşandı tansiyon yüksek miydi? Yanıtlar haberimizde...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

BASIN AÇIKLAMASI SÖZ DÜELLOSUNA DÖNÜŞTÜ

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias'ın Türkiye ziyaretine Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile ortak basın açıklamasında yaşanan o söz düellosu damgasını vurdu. İki Bakan basın toplantısında egemenlik ihlali söylemi ile başlayan bir tartışma yaşadı. Basın açıklamasında soru cevap planlanmamıştı ama Bakanlar karşılıklı cevap hakkını kullandı. Gerginliğin ardından hemen çalışma yemeğine geçildi.

ÇALIŞMA YEMEĞİNDE NE YAŞANDI?

Peki, gerginlik yemekte de devam etti mi? CNN TÜRK'ün edindiği bilgilere göre yemek masasında gerginlik düştü, tansiyon basın açıklamasındaki gibi yüksek değildi. Ankara "Ne yunan tarafı ne de biz bunları ilk defa söylüyoruz" derken, Yunan Bakan'ın sert çıkışının ardındaki nedenin iç siyasi saikler olduğu ifade edildi. Bunun bir kriz olarak görülmemesi gerektiği dile getirilirken, "Dendias'ın açıklamaları bir kez daha sorunun kaynağının hangi taraf olduğunu net bir şekilde ortaya koydu" değerlendirmesi yapıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Yunanistan ile görüşmeler devam edecek" vurgusu yapılırken, "İki komşu ülkeyiz ve sorunlarımız var. Anlaşamadığımız konular olduğu açık" değerlendirmesi yapıldı.

"BAKAN EV SAHİBİ NEZAKETİYLE GEREKLİ YANITI VERDİ"

Bakan Çavuşoğlu'nun söylenmesi gereken her şeyi basın toplantısında net bir şekilde söylediği ifade edilirken, "Bakan ev sahibine yakışır nezakette gereken yanıtı verdi" değerlendirmesine yer verildi.