hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Çavuşoğlu: Pakistan denizaltı için işbirliği istedi | Video

  KAYNAKCNN TÜRK

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pakistan dönüşü gazetecilere konuştu. "Pakistan'la MİLGEM denizaltısı başta olmak üzere savunma işbirlikleri artacak" dedi. "Azerbaycan'da kurulacak Türk-Rus gözlem noktası için Ağdam bölgesi belirlendi" sözlerini kullandı. Gözlem merkezinin temas noktasına 8 kilometre uzaklıkta olduğunu söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Pakistan-Azerbaycan üçlü toplantısı için Pakistan'daydı. Pakistanlı ve Azerbaycanlı mevkidaşıyla ikili görüşmeler yapan Çavuşoğlu, dönüş yolculuğundan CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova'nın da aralarında olduğu bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı. Pakistan'da yaptığı görüşmelere ve özellikle savunma sanayine ilişkin işbirliği artacak mesajı verdi.

  PAKİSTAN'LA SAVUNMA SANAYİ İŞBİRLİĞİ

  Çavuşoğlu, "En büyük avantajlardan bir tanesi böyle siyasi şartlar, engel yok bizim savunma sanayii ürünlerimizin ihracatında. ATAK helikopterlerinin motorlarını satın alma konusunda Amerikan kongresinden izin çıkmadı. Bu alanda birlikte çalışacağız. Amerika üzerinde baskımızı arttıracağız. Denizaltı projesinde bizimle işbirliği yapmak istediklerini söylediler. MİLGEM savaş gemilerinin üretimi devam ediyor. Onların 2 tanesi de Karaçi'de üretilecek" dedi.

  TÜRK-RUS ATEŞKES İZLEME MERKEZİ AĞDAM'DA KURULACAK

  Pakistan'daki görüşmelerde bir gündem maddesi de Dağlık Karabağ zaferiydi. Çavuşoğlu, Azerbaycanlı mevkidaşı Ceyhun Bayramov ile bu konuda ikili bir görüşme yaptı. Çavuşoğlu, Karabağ'da kurulacak Türk-Rus ortak merkezine değindi, netleşen detayları aktardı. "Ortak gözlem merkezi için yer belirlendi ve inşaat başladı. Konteynırlar oraya gelmeye başladı. İlk etapta 60 Rus, 60 Türk askerinin eşit sayıda olacak şekilde barınabileceği bir merkez yapılıyor Ağdam'da. Temas noktasına yakın, çok uzak değil. Askerlerimiz de gitmeye başladı. Orası tabii büyük bir karargah gibi olmayacak gözlem merkezi olacak" ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çavuşoğlu, gerekli olması halinde asker sayısının Azerbaycan ile ikili anlaşma yapılarak artırılabileceğini ifade etti. Çavuşoğlu ayrıca Türkiye ve Azerbaycan'ı birbirine bağlaması beklenen Nahçıvan koridorunun inşasında da bir sıkıntı olmadığını, sürecin seyrinde ilerlediğini söyledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow