hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Cem evlerine ücretsiz su düzenlemesi

  Cemevlerine yönelik ücretsiz elektrik ve su verilmesini içeren düzenlemelerin yer aldığı kanun teklifi geçtiğimiz ay yürürlüğe girdi. Kanunla cemevlerine ücretsiz su verilebilmesi için belediye meclislerinde karar alınması gerekiyor. İlk kararlardan biri Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nden gelirken diğer belediyeler ile de devam etmesi bekleniyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hükümetin alevi adımlarının önemli bir parçası olan yasal düzenlemelerin birçoğu hayata geçti. Artık cemevlerinin aydınlatma giderleri, yani önemli maliyetlerden olan elektrik faturaları Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinden karşılanacak. Kurulan Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı, cemevilerine dair bu işlemleri takip edecek.

  Cem evlerine ücretsiz su düzenlemesi

  Kanunla belediye ve bağlı kuruluşlar tarafından çeşitli kesimlere verilen indirimli veya ücretsiz içme ve kullanma suyu imkanının cemevlerine de tanınabilmesi için düzenleme yapıldı. Yasal düzenleme sonrası ilk adımlardan biri de Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde atıldı. AK Parti Meclis Grubu’nun sunduğu önerge, oy birliği ile kabul edildi. Ankara'daki cemevlerine su artık ücretsiz verilecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cem evlerine ücretsiz su düzenlemesi

  İçişleri Bakan Danışmanı Ali Arif Özzeybek'in koordinasyonunda süren çalışmalarda önümüzdeki günlerde birçok büyükşehir ve il belediye meclislerinde de benzeri adım atılması için çalışma yapıldığı öğrenildi. AK Parti Belediye Meclis Üyelerince hazırlanacak önergeler belediye meclislerine sunulacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow