Cep telefonuna gümrük zammı iptali

Cep telefonuna gümrük zammı iptali

{ title }

SONRAKİ VİDEO

İthal cep telefonlarına gümrük zammı iptal edildi. Ticaret Bakanlığı, 30 Mart'tan itibaren geçerli olmak üzere cep telefonu ithalatında birim gümrük kıymetini 350 dolara yükseltecek tebliğin yürürlüğe girmeden iptalini kararlaştırdı. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İthal cep telefonlarının birim gümrük kıymetini 200 dolardan 350 dolara çıkaracak tebliğin, yürürlüğe girmeden iptal edilmesine karar verildi. Ticaret Bakanlığı'nın o kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ülkede üretim yapan firmaların ekonomiye sağladıkları katkı ve yarattıkları istihdamın dikkate alındığına vurgu yapıldı. Üretilen ürünlerde ithalatın seyrinin yakından izlenmesi amacıyla ilgili mevzuat kapsamında belirli ürünlerin ithalatında gözetim uygulamalarının yürürlüğe konulabildiğine işaret edildi.

Cep telefonu ithalatında gözetim uygulaması kapsamında 200 dolar birim gümrük kıymeti uygulanıyordu. 30 Mart’ta yürürlüğe girecek tebliğ ile bu ücret 350 dolara yükseltilecekti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ücrette bir değişiklik yapılmadan cep telefonu ithalatının bir süre daha takip edilmesine karar verildiği belirtildi ve bu kapsamda o tebliğ yürürlüğe girmeden iptal edildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber