hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Cezaevindekilere emsal nafaka kararı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Yargıtay, nafaka konusunda emsal bir karara imza attı. Cezaevindeki kişinin "Gelirim yok, nafakayı ödeyemiyorum" itirazı mahkemece kabul edilse de Yargıtay "Cezaevinde olmak nafaka ödeme yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz" dedi. Ayrıntılar CNN TÜRK Muhabiri Ümit Uzun ve Kameraman Halil Kahraman'ın haberinde...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bir çocuk annesi kadının 10 yıldır evli olduğu eşi cinsel istismar suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bunun üzerine kadın eşine boşanma davası açtı. Mahkeme kararında, kadına toplam 800 lira nafaka ile 80 bin lira tazminat ödenmesine hükmetti. Cezaevindeki E.B. ise gelirinin olmadığını belirterek karara itiraz etti. Mahkeme, cezasını tamamladıktan sonra nafakanın tahsiline karar verdi. Dosya daha sonra Yargıtay'a gitti ve emsal bir karara imza atıldı. Karara göre kişinin geliri yalnızca nafaka miktarı belirlenirken önemli. Onun dışından nafaka ödenirken kişinin geliri ya da cezaevinde olması bir anlam ifade etmiyor.

  Avukat Rabia Kalkan, "Maddi anlamda durumu kötüyse bu ancak nafaka miktarında etki eder. Boşanmayla birlikte yoksulluğa düşmesi nedeniyle, nafaka talebinde bulunuyor. Ek olarak maddi ve manevi tazminat talebinde bulunuyor. Kadının da ev hanımı olması, gelirinin bulunmaması ve yoksulluğa düşmesi nedeniyle nafakaya hükmolunmuş. Karşı tarafın da cezaevine girmesi, tutuklu veya hükümlü olmasının herhangi bir etki etmeyeceğine Yargıtay karar vermiş. Yerel mahkemeleri, bölge adliye mahkemelerini bağlayacak niteliktedir" dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow