CHP MYK kurultay tarihini belirledi, son kararı PM verecek

CHP MYK kurultay tarihini belirledi, son kararı PM verecek

CHP Merkez Yönetim Kurulu, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. MYK toplantısında kritik tarihler netleşti. İstanbul İl Kongresi 8 Ekim'de olacak. Kurultay tarihinin belirleneceği parti meclisi toplantısı ise 26 Eylül'de. Kurultayın 4-5 Kasım'da yapılmasına karar verilmesi bekleniyor. Peki, 4 saat süren MYK toplantısının gündeminde başka hangi başlıklar vardı? Kulis bilgileri haberimizde…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yerel seçimler, kurultay süreci, parti içi tartışmalar… CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan merkez yönetim kurulu toplantısında gündem yoğundu. Önemli tarihler de netleştirildi. 38'inci olağan kurultay için önemli bir eşik olan İstanbul il kongresi 8 Ekim'de yapılacak. Genel merkezin mi yoksa değişimcilerin mı adayı kazanacak merak edilirken henüz yarışacak isimler ise netleşmedi.

İl kongrelerinden sonra da CHP kampa girecek. Yeni yasama yılı milletvekili kampının da 22, 23, 24 Ekim'de Sakarya'da yapılmasına karar verildi.

26 EYLÜL'DEKİ PM'DE KURULTAY TARİHİ RESMİLEŞECEK

Kılıçdaroğlunun yanı sıra CHP Grup Başkanı Özgür Özel ve eski parti meclisi üyesi Örsan Öymen'in genel başkanlık için yarışacağı, büyük kurultayın da 4-5 Kasım tarihlerinde yapılması bekleniyor. Ancak kurultayın tarihini 26 Eylül'de toplanacak parti meclisi belirleyecek.

TÜZÜK KURULTAYI VE BÜYÜK KURULTAY AYRI OLACAK

Tüzük kurultayı ve büyük kurultay aynı zamanda yapılmayacak. Büyük kurultaydan yaklaşık 15 gün sonra tüzük kurultayının yapılması kararı da alındı MYK toplantısında. Nedeni ise sağlıklı tartışma ortamının olması. Ön seçim, üç dönem kuralı, güçlü genel sekreterlik, gibi başlıklar tüzük kurultayında değerlendirilecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CHP İZMİR KONGRESİ'NDEKİ GERİLİM

İzmir il kongresinde Özgür Özel konuşurken "Gençliğin umudu Kılıçdaroğlu" sloganları atılmış, ayrıca bazı gerilimler de yaşanmıştı. Kılıçdaroğlu incelenmesi talimatı vermişti. MYK'da da o konu gündeme geldi. CHP liderinin bu konuda, "Görevlendirme yapacağım" dediği öğrenildi.

TANRIKULU DİSİPLİNE SEVK EDİLECEK Mİ?

Peki, PM'de TSK'ya yönelik bazı ifadeler kullanan CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun disipline sevki gündeme gelecek mi? Parti kaynaklarından edinilen bilgilere göre, gündeme gelmesi beklenmiyor.

CHP İTTİFAKI RAFA KALDIRMADI

Ve yerel seçimler… CHP, İYİ Partinin kendi adayları ile seçime girme kararına karşılık sessizliğini devam ettirecek. CHP'li bir kurmay, "Kendi takdirleri seçim atmosferine girince il bazlı ittifaklar konuşulur. Şimdiden neden polemiğe girelim" değerlendirmesi yaptı.

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber