CHP Sözcüsü Öztrak: Kılıçdaroğlu üzerine düşeni yaptı

CHP Sözcüsü Öztrak: Kılıçdaroğlu üzerine düşeni yaptı

{ title }

SONRAKİ VİDEO

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Ekrem İmamoğlu ve Özgür Özel'den gelen değişim ve genel başkanlığa yeşil ışık yakan açıklamalara değindi. Kılıçdaroğlu'nun MYK'daki yenilenmeyle üzerine düşeni yaptığını söyledi, örgütlerdeki değişimin önünü açtığını savundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığındaki Merkez Yürütme Kurulu toplantısı ardından Faik Öztrak, açıklama yaptı. Öztrak, dar ve sabit gelirli vatandaşların hayatının her geçen gün daha da zorlaştığını belirterek, "1 dolar 23,5 liranın üzerine çıktı. Oysa 14 Mayıs'tan önce 1 dolar 19 lira 58 kuruştu. Seçimden bu yana geçen bir ayda bir dolar almak için 4 lira 7 kuruş fazla ödemek zorundayız. Döviz bitti. TL pul oldu, olmaya da devam ediyor. Zam yağmuru hızlanıyor. 1 kiloluk çayın fiyatı seçimden önce 96 liraydı, şimdi 138 liraya çıktı. Benzinin litresine 2,70 TL, mazotun litresine 1,40 TL, LPG'ye 68 kuruş zam geldi. Sigaraya zam, alkollü içeceklere zam. İthal ürünlerin tamamına zam. Şimdi ekmeğin fiyatının fırınlara un desteğinin bitmesiyle 6 liradan 10 liraya çıkması konuşuluyor. Makarnadan her türlü unlu mamule ciddi fiyat artışlarının kapıda olduğu haberleri geliyor. Fiyat artıyor da bunun çiftçiye faydası var mı? Ne gezer? Biz, 'Buğdayda taban fiyat 13 bin liranın altına düşmesin' dedik. Seçim bitti, saray 9 bin 250 lira fiyat açıkladı. Ama geçen yıla göre yüzde 24 fiyat artışı çiftçinin maliyetlerine yetmiyor. Diyarbakırlı buğday üreticisi tohum, mazot, gübre, ilaç, hasat, harman, sigorta derken 'Bu fiyattan çiftçinin eline kalan sıfır lira' diye dert yanıyor. Peki, bu çiftçi bu fiyatla nasıl geçinecek? Çoluğunu çocuğuna okula giderken nasıl harçlık verecek? Evine nasıl ekmek götürecek? Paramız pul olmaya devam ettikçe, her şeye zam geliyor. Milletimizin cüzdanını, tenceresini boşaltıyor" ifadelerini kullandı.

CHP Sözcüsü Öztrak: Kılıçdaroğlu üzerine düşeni yaptı

"HERKES ELİNDEN GELENİ YAPMALIDIR"

Soruları da cevaplayan Öztrak, Özgür Özel'in genel başkanlıkla ilgili sözlerine ilişkin soru üzerine, "CHP'de değişimin nasıl gerçekleşeceği bellidir. Bu partinin 100 yıllık geçmişine ve kurumsal yapısına, meri mevzuata göre bu süreç gerçekleşir. Genel Başkanımız kendi iradesi ile gerçekleştireceği değişimi yapmış MYK'sını değiştirmiştir. Yeni MYK'nın ilk toplantısında kongre takvimini başlatarak, örgütlerde değişimin önünü açmıştır. Bundan sonraki süreci üyeler, ilçe, il ve kurultay delegeleri belirleyecektir. Kurultay iradesinin en sağlıklı biçimde oluşması için de herkes elinden geleni yapmalıdır, yapacaktır" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CHP Sözcüsü Öztrak: Kılıçdaroğlu üzerine düşeni yaptı

Öztrak, yerel seçime yönelik çalışmalara ilişkin soruya da "Kongreler takviminin başlamasıyla birlikte bir yenilenme, tazelenme sürecine de partimizde şahit olacağız. Bu tabii yerel yönetim seçimlerine enerjinin yönlendirilmesinde önemli katkılarda bulunacak. CHP olarak, biz bu seçimlerde mevcut yönetimi tarihi bir yenilgiye uğratmaya kararlıyız. Bunun için de elimizden geleni yapıyoruz. Onlar birtakım hazırlıklar yaptıklarını söylüyorlar, biz daha fazlasını yapıyoruz" ifadelerini kullandı. 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber