hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  CHP tüzüğünde hangi maddeler değişecek?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  CHP’de seçimden sonra 38. Olağan Kurultay sürecinin başlatılması kararı alındı. Kurultayda aynı zamanda tüzük değişikliği de yapılacak. Milletvekili adayının ön seçimle belirlenmesi için adım atıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mayıs seçimlerinden sonra CHP’de değişim rüzgarları var. İlçe ve il kongrelerinin ekim ayında tamamlanmasının ardından gözler 38. Olağan Kurultayında olacak. O kurultayda sadece partinin kadroları belirlenmeyecek. Tüzükte de değişiklik yapılacak.

  CHP’NİN TÜZÜĞÜ NASIL DEĞİŞTİRİLECEK?

  HANGİ MADDELER GELECEK HANGİ MADDELER KALACAK?

  CHP MYK’da sürecin başlatılmasına karar verildi. Önce hukukçu parti kurmaylarının ağırlıklı olduğu bir komisyon oluşturulacak. O komisyonda yapılacak değişiklikler belirlenecek. Şu ana kadar belli olan değişiklik ise, milletvekili adaylarının parti üyelerinin katılacağı ön seçimle belirlenmesi oldu.

  Manisa'da eski İl Başkanı Semih Balaban ve eski Vekil Hasan Ören'in de aralarında olduğu CHP’liler, tüzük değişikliği çağrısı yapmıştı.

  CNN TÜRK’e konuşan Semih Balaban, “CHP genel merkezinden gelen o tüzük değişikliği kararı sonrası parti içi demokrasi için mücadelemizi kurultayda vereceğiz” dedi.

  Balaban, taleplerinin temel noktasına dikkat çekerek adayların ön seçimle belirlenmesinin yanı sıra, MYK üyelerinin parti meclisi ile seçilmesi gerektiğini de vurguladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Balaban, kurultayda delegelerin karar vereceğini, sonuç alınamazsa ayrı bir tüzük kurultayı yapılması gerektiğini vurguladı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow