CHP'de aday açıklama hazırlıkları

CHP'de aday açıklama hazırlıkları

Altılı masadaki Millet İttifakı partileri arasında baş döndüren bir trafik var. Hem liderler hem kurmaylar sık sık görüşüyor her şey 13 Şubat için. Adayın belirleneceği tarih gözüyle bakılıyor 13 Şubat'a. Genel merkezlerde nasıl kulisler var bu tarihe ilişkin? Hazırlıklar başladı mı? Hangi parti ne planlıyor aday açıklamasına dair? CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova son gelişmeleri aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

13 Şubat için CHP hazırlıklarına başladı bile büyük oranda o gün ismin olgunlaşması bekleniyor. Hatta 13 Şubat'a kadarki liderler arası görüşmelerde yol alınırsa belki o gün masadan da karar çıkar ve açıklanmasına ilişkin takvim duyurulur deniyor.

Aday konusunda henüz netleşme yok ama CHP şimdiden aday açıklama töreni için salon konusunda çalışmaya başladı. Yer kent seçimine göre yapılacak, Ankara veya İstanbul seçenekleri var ama ağırlık Ankara'dan yana olduğu söyleniyor. O yüzden dün CHP Genel Merkezi'nden Ankara Arena Spor Salonu yetkilileri arandı. Hangi günler salon boş bununla ilgili bilgi istendi. Henüz resmi bir yazışma yok ancak edindiğim bilgilere göre Arena bu ay içinde boş görünüyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

PEKİ ADAY 13 ŞUBAT'TA BELLİ OLACAK MI?

Bu kritik sorunun yanıtı liderler turu sonrası belli olacak gibi duruyor. Temel Karamollaoğlu görüşmelere başladı. Ancak genel itibariyle masadaki partilerde Kılıçdaroğlu'nun adaylığına İYİ Parti hariç çekince koyan yok. İYİ Parti ise henüz net olarak yeşil ışık yakmadı. Bunun nedeni iktidara gelinmesi durumunda oluşacak hükümetin profili üzerinde henüz tam bir uzlaşı olmamasına bağlanıyor. O noktada da başkan yardımcılığı meselesinin nasıl sonuçlanacağı önemli. Bu konuyu Akşener ve Kılıçdaroğlu baş başa bir görüşme ile ele alacak beklentisi var. 13 Şubat öncesi iki lider baş başa bir görüşme yapacak öyle görünüyor.

26 Ocak'taki 6'lı masa toplantısı sonrası halkın tercihleri dikkate alınacak ifadesi dikkat çekmişti İYİ Parti'nin anket yapılmasını istediği belirtiliyordu ki İYİ Parti o toplantı öncesi başkanlık divanında da anket önerisi gelmişti ucu açık yapalım diyenler vardı sadece genel başkanları soralım diyenler.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İşte bu ortamda anket için adım atan taraf CHP oldu. Edindiğim bilgilere göre CHP şu an sahada bir anket yaptırıyor. Parti kaynakları "Saha verisini alacağız biz kendimizi göreceğiz 1 hafta içinde biter" ifadesini kullandı. Bu ankette hem cumhurbaşkanı adayı sorgulanıyor hem de milletvekili seçiminde oy oranlarının ne olacağına bakılıyor. Malum hükümet içindeki dağılım da vekil sayılarına oy oranlarına göre olacak. Belki de CHP elindeki verileri masaya koyarak buna uygun bir aday ve hükümet profili olmalı diyecek.

AKŞENER'İN DÜNKÜ GRUP KONUŞMASI "BU KUTLU MÜCADELE HİÇBİR KAPRİSE, HİÇBİR İNADA, KURBAN EDİLEMEZ!" KAPRİS, İNAT, HIRS VE KOLTUK… BU SÖZLERİN HEDEFİ KİM YA DA ÜSTÜNE ALINAN VAR MI?

İYİ Parti içinde bu konuşmayı iki farklı şeklide yorumlayanlar var

1- Hala Kılıçdaroğlu'nun adaylığına direnen ve etkili olmaya çalışanlara yönelik parti içine bir mesaj olarak okuyanlar oldu. Çünkü masadayız kalkmayız mesajı netti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2- Masadaki liderlere ve özellikle Kılıçdaroğlu'na bir mesajdı diye yorumlayanlar var.

Zaten parti içinde Kılıçdaroğlu'nun adaylığı konusunda da iki farklı cephe oluştu diyebilirim. Konuştuğum bir parti kurmayı "İYİ Parti tarafında sahada Kemal Bey'e yüksek defans yok, önümüzü kesip aday olmasın diyenler çıkıyor ama bunlar hangi partiden ve ne amaçla söylüyor bilmiyoruz" dedi.

Bir başka parti kurmayı ise "Kılıçdaroğlu'na şahsi rezerv koymuyoruz ama adaylar içinde en dezavantajlı o seçmen isteksizliği var" dedi.

AKŞENER BUNLARI DİNLEYECEK NE ZAMAN?

Şu an için partinin yetkili kurullarına dönük bir toplantı çağrısı yapılmadı hafta başı belli olur deniyor. Hem başkanlık divanı hem parti grubu hem de il başkanları ile GİK'i dinleyecek Ve masaya partimin eğilimi bu diyecek ama temel hassasiyetinin masanın sürmesinden yana olduğu vurgulanıyor dolayısıyla Kılıçdaroğlu kendi dışında bir isim önermezse gidişat Kılıçdaroğlu'nun adaylığı yönünde bakışı var.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kılıçdaroğlu'nun İmamoğlu veya Yavaş ismini önerme ihtimali hiç kalmadı. CHP belediye başkanları için seçimde görevlendirme bile yaptı. Bütün belediye başkanları Türkiye genelinde kim nerede etkili olacaksa kampanya için çalışacak hemen hepsi her bölgeye gidecek.