hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  CHP'de kurultay için kritik toplantı: PM o tarihlere ne diyecek?

  CHP'de genel başkanlık yarışı için büyük kurultay tarihinin belirlenmesinde artık sona gelindi. Bugün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanacak parti meclisi, 4-5 Kasım'daki büyük kurultay ve sonrasında tüzük kurultayı tarihlerini kesinleştirecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  PM, 4-5 KASIM'DAKİ KURULTAY TARİHİ İÇİN NE DİYECEK?

  Önce genel başkanlık yarışı için büyük kurultay, ardından tüzük değişikliği. CHP'de kurultay sürecinde artık son viraja girildi. Gözler parti meclisi toplantısında alınacak kurultay kararına çevrildi. MYK, kurultay için parti meclisine 4-5 Kasım tarihini önermişti. Bugün toplanacak parti meclisi, 4-5 Kasım'da gerçekleştirilecek büyük kurultay ve sonrasında tüzük kurultayının tarihini netleştirecek.

  Genel başkan seçimi de yapılacak büyük kurultaya hazırlanan CHP'de, 15 Ekim'e kadar sürecek yeni il yönetimlerinin belirlendiği il kurultayları yapılıyor. Bu kurultaylarda yeni il yönetimleriyle birlikte, büyük kurultayda oy kullanacak 1200 seçilmiş delege de belirlenecek. Büyük kurultayda PM ve yüksek disiplin kurulu üyeleri ile milletvekilleriyle birlikte yaklaşık 1400 delege yeni genel başkan ve parti yönetimi için oy kullanacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CHP'de şu ana kadar illerin Ankara ve İzmir'in de aralarında bulunduğu yaklaşık dörtte birinde kurultaylar tamamlandı. Büyük kurultaya İstanbul'dan sonra en fazla delege gönderen Ankara ve İzmir de dahil şu ana kadar yapılan kurultaylarda genel merkez ağırlığı öne çıktı. Ankara il başkanlığı seçiminde genel merkezcilerin adayı ümit Erkol'un listesi kazanırken, 72 kişilik seçilmiş delege listesinin de kulislere göre 50'sine sahip oldu.

  TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN 12 BİN ÖNERİ

  Büyük kurultayın ardından CHP'de bir de tüzük kurultayı yapılacak. Üzerinde uzun süredir çalışılan tüzük değişikliğiyle ilgili kurultayın ise büyük kurultaydan iki hafta sonra yapılması öngörülüyor. Partililerden tüzük değişikliğiyle ilgili yaklaşık 12 bin öneri geldi. Bu önerilerin yanı sıra dünyadaki sosyal demokrat partilerin tüzüklerinin de incelendi. Değişiklik önerileri arasında milletvekilleri ve belediye başkanlarının ön seçimle belirlenmesi ve dönem sınırlaması getirilmesi, kadın kotasının yüzde 33’ten yüzde 50’ye yükseltilmesi, parti meclisi üye sayısının arttırılması gibi kritik başlıklar yer alıyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow