İşte CHP'de parti içi muhalefetin yol haritası

Video: İşte CHP'de parti içi muhalefetin yol haritası
<a class="in-news-link" href="/chp" target="_blank" title="CHP haberleri">CHP</a>'de seçim sonrası başlayan değişim tartışmasında yeni bir boyuta geçiliyor. Parti içi muhalefet bundan sonraki yol haritasını belirlemek üzere yarın toplanacak. Muhaliflerin önünde tüzük kurultayını toplamak da dahil 3 seçenek var. Parti yönetiminin ise böyle bir durumda "<a class="in-news-link" href="/mhp" target="_blank" title="MHP haberleri">MHP</a> formülü" olarak nitelendirilen kurultayı toplamama kararı alabileceği konuşuluyor.

CHP'de seçim sonrası başlayan değişim tartışmasında yeni bir boyuta geçiliyor. Parti içi muhalefet bundan sonraki yol haritasını belirlemek üzere yarın toplanacak. Muhaliflerin önünde tüzük kurultayını toplamak da dahil 3 seçenek var. Parti yönetiminin ise böyle bir durumda "MHP formülü" olarak nitelendirilen kurultayı toplamama kararı alabileceği konuşuluyor.

Yeni yöntem belirlenecek

Kemal Kılıçdaroğlu MYK'sını değiştirdi ama bu karar parti içi muhalefeti memnun etmedi. Seçimli olağanüstü kurultay hamlesi boşa düşen parti içi muhalefet, pazar günü Ankara'da toplanacak. Muharrem İnce ve imza veren delegelerin katılacağı toplantıda yol haritası belirlenecek. 

Tüzük kurultayı seçeneği ağır basıyor

CNN TÜRK'ün edindiği bilgilere göre, muhalefet kanadının önünde 3 seçenek bulunuyor. Tekrar seçimli kurultay için imza toplamak, tüzük kurultayı için imza toplamak veya yerel seçim sonrasını beklemek. Bu seçenekler arasında en güçlüsünün tüzük kurultayı olduğu belirtiliyor. Bunun için 250 imzanın bulunması yeterli. 

Edinilen bilgilere göre muhalefet cephesi tüzük kurultayını toplaması durumunda, son kurultayda getirilen ittifak yapılması halinde ön seçime gidilmeden aday belirlenebilmesine ilişkin düzenlemeyi kaldıracak. Ayrıca seçimli olağanüstü kurultayın toplanabilmesi için gereken delege sayısını, salt çoğunluktan 5'te 1 veya 4'te 1 oranına indirecek. 

Genel merkez yönetimi ise partinin kurultay tartışmalarından çıkarılması gerektiğini bu nedenle delegelerin olası imza toplama sürecine destek vermemesini istiyor. Parti yönetimi  imzaların bulunması halinde tüzük kurultayını toplayabileceği gibi, yerel seçim öncesi partinin yıpratılmaması için toplamama kararı da alabilir yorumları yapılıyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS