CHP’li Erbay’ın çekiçli eylemi yargıda

CHP’li Erbay’ın çekiçli eylemi yargıda

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Meclis Başkanlığı, CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay hakkında meclis kürsüsüne zarar verdiği gerekçesiyle 10 bin 800 liralık alacak davası açtı. Zararın maddi boyutunun tespiti için dosyayı bilirkişiye gönderen Ankara 21. Asliye Hukuk Mahkemesi, yargılamaya 18 Mayıs 2023'te devam edecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay dezenformasyonla mücadeleye yönelik yasa teklifinin Meclis Genel Kurulu görüşmeleri sırasında kürsüye koyduğu telefonu çekiçle kırmıştı. O adımı yargıya taşındı.

Meclis Başkanlığı, CHP’li milletvekili hakkında genel kurul kürsüsüne zarar verdiği gerekçesiyle 10 bin 800 liralık alacak davası açtı. Ankara 21. Asliye Hukuk Mahkemesine açılan davanın dilekçesinde, hatip kürsüsünde çekiç darbelerinden kaynaklı tahribat olduğu vurgulandı. Dilekçede, kürsüdeki hasarın tutanakla kayıt altına alındığı kaydedildi.

Dilekçede, Erbay’ın yol açtığı zararın, tamiratın meclis atölyesinde yapılması halinde elektronik ürün ve malzeme hariç 10 bin 800 lira olduğu belirtildi. Davalı Burak Erbay'ın haksız ve hukuka aykırı bir eylem yaptığı vurgulandı. Bu nedenle hukuki sorumluluğunun bulunduğu belirtildi. Kamu zararına yol açtığı öne sürülen Erbay’ın 10 bin 800 lira maddi tazminat ödemesi talep edildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ayrıca dava dilekçesinde davalıdan ödeme talebinde bulunulduğu ancak Erbay’ın bu talebe karşılık vermediği de aktarıldı. Dilekçe ile olaya ilişkin görüntü kayıtları, hatip kürsüsünde meydana gelen zarara ait fotoğraflar, meclis yetkililerince düzenlenen tutanak ve genel kurulun olayın meydana geldiği oturumuna ait görüşme tutanakları da dava dosyasına gönderildi.

Zararın maddi boyutunun tespiti için dosyayı bilirkişiye gönderen Ankara 21. Asliye Hukuk Mahkemesi, yargılamaya 18 Mayıs’ta devam edecek.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber