hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  CHP'nin "10 milyon Suriyeli" iddiası! "Böyle bir şey yok, Mehmetçik'e saygı duyun"

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CNN TÜRK'te soruları yanıtladı. Bakanların gündeminde Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Türkiye'ye 10 milyon Suriyeli daha gelecek iddiası" vardı. Soylu ve Akar bu iddiayı yalanladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'de 10 milyon Suriyeli'nin olduğunu, 10-20 milyon Suriyeli'nin daha gelebileceğini iddia etti. CNN TÜRK'te konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kılıçdaroğlu'na resmi verilerle yanıt verdi.

  "Rakam meselesi ciddi bir iştir. Bir rakamda yanlış bir telaffuz yaptığınız andan itibaren itibarınız ve güvenilirliğiniz sarsılır. 2011'de iç savaş çıkmadan önce Suriye nüfusu 22 buçuk milyon civarındaydı. 6.7milyon kişi ülkeyi terk etti deniyor, 500 bin kişi öldü deniyor, 6.8 milyon kişi de yer değiştirdi"

  CHPnin 10 milyon Suriyeli iddiası Böyle bir şey yok, Mehmetçike saygı duyun

  CNN TÜRK'te soruları yanıtlayan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da Kılıçdaroğlu'nun bu iddiasını yalanladı. Akar, Türkiye'ye yönelik sığınmacı akını olmadığını söyledi. Sınır güvenliğinin en üst seviyede olduğunu vurguladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "10 milyon nereden gelecek? Suriye'nin nüfusu kaç? 10 milyon ne demek biliyor musunuz? 2011'den bugüne kadar 4 milyon geldi. Şimdi 10 milyon mu gelecek? Burada çok ciddi bir emek var, Mehmetçik'in emeğine saygı diyoruz"

  Akar, Suriyelilerin geri dönüşü konusunda görüşmelerin Dışişleri, Savunma bakanlıkları ve istihbarat kanallarında sürdüğünü belirtti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow