hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  CHP’nin “doğalgaz keşfi yalan” iddiası

  KAYNAKCNN TÜRK

  Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Başkanı Melih Han Bilgin, Karadeniz'deki 710 milyar metreküplük doğalgaz keşfiyle ilgili merak edilenleri CNN TÜRK'te anlattı. Bilgin, keşifle ilgili “Bu yalana gerçekten inanan var mı?” diyen CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'a tepki gösterdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un Karadeniz'deki doğalgaz keşfiyle ilgili “18 yıldır her seçim dönemi, aynı şekilde doğalgaz müjdesi veriliyor. Bu yalana gerçekten inanan var mı?” sözlerine “Şaşırtmaktan daha çok üzdü aslında. Bunun bir kısmının siyasi gerekçelerle söylendiği çok açık. 4 tane sondaj gemisini işleten arama ve üretim şirketi yok dünyada. Bu sadece aslında kör göz ve kör vicdan sahibi insanların takdir etmeyeceği bir şey olabilir.” şeklinde yanıtladı.

  Daha önceki keşiflerle ilgili “Akçakoca konusu gündemde. Akçakoca rezervuarımız hala bugün üretim aldığımız bir rezervuar. Günde yaklaşık 100-120 bin metreküp üretim alıyoruz. Bugün rezervuardan bu saha 2004'ten beri keşfedilmiş, üretime alınmış.” bilgisini verdi.

  Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Başkanı Melih Han Bilgin, CNN TÜRK'te soruları cevapladı. Bilgin, “Ne yapacağımızı ne zaman yapacağımızı planladık. Günübirlik uygulama içinde değiliz.” dedi.

  Melih Han Bilgin, Karadeniz’deki doğalgaz arama faaliyetlerinde tersine beyin göçü yaşandığını belirterek, “Gönlü TR bağımsızlığından yana atan herkes aslında bu davanın destekçisi olmalı. 10 senenin sonundaki hedefimiz Türkiye’de üretimin tüketimi karşılama oranını yüzde 70-80'lere taşıyabilmek. Türkiye’nin ayağındaki prangaları kırabileceğinin görülmesi, esas meseleyi böyle görüyoruz. 104 arkadaşımızı yurt dışındaki petrol ve doğalgaz şirketlerinden uluslararası standartlardaki servis şirketlerinden finans şirketlerinden kuruma transfer ettik. Arkadaşlarımızın çok büyük çoğunluğu oradaki düzenlerini işlerini bırakarak Türkiye bu mücadelesine bu sevincine katılmak için ekimize katıldılar.” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow