hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  CNN TÜRK doğal gazın merkezinde... '50 yıl yetecek, değeri 1 trilyon dolar'

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşam Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada "Fatih Sondaj Gemimiz, Çaycuma-1 sondajında denizin 3 bin 23 metre altında 58 milyar metreküplük doğal gaz rezervini keşfetti." diyerek yeni müjdeyi duyurdu. CNN TÜRK canlı yayınında Fulya Öztürk'ün konuğu olan Enerji Uzmanı İshak Turan "710 milyar metre küplük doğal gaz bize toplam tüketimimizi 12 yıl boyunca karşılayabilecek bir rakam. Türkiye önümüzdeki 50 yıl boyunca doğal gaz tüketimini buradaki tesisten sağlayabilecek" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumartesi günü yaptığı açıklamada, "Karadeniz gazı ile ilgili yeni müjdemizi Pazartesi günü paylaşacağız” demişti. Kabine Toplantısı sonrası konuşan Erdoğan, "Fatih Sondaj Gemimiz, Çaycuma-1 sondajında denizin 3 bin 23 metre altında 58 milyar metreküplük doğal gaz rezervini keşfetti." diyerek yeni müjdeyi duyurdu. Bu keşfin, diğer keşiflere de kapı aralayacağını vurgulayan Erdoğan, "Daha önce ilan ettiğimiz 540 milyar küplük rezervimiz, 652 milyar metreküp olarak revize edildi. Böylece Karadeniz'deki gaz rezervimiz Çaycuma 1'daki yeni keşifle 170 milyar metreküp artarak 710 milyar metreküpe ulaştı." dedi.

  CNN TÜRK Özel Haberler Şefi Fulya Öztürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı müjde sonrası Filyos'taki doğal gaz tesisinde çalışmaların sürdüğünü belirtti. Öztürk, "Gece de buradaydık, çalışmalar durmuyor. Hem denizde yeni kuyular açılıyor, karada da bu tesiste çalışmalar devam ediyor" dedi. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nden Enerji Uzmanı İshak Turan, CNN TÜRK canlı yayınında Karadeniz'deki gaz rezervinin 710 milyar metreküpe ulaşmasını değerlendirdi.

  "12 YIL BOYUNCA TÜKETİMİMİZİ KARŞILAYABİLECEK BİR RAKAM"

  Turan, "Uzun zamandan beklediğimiz müjde nihayet geldi. Toplamda 710 milyar metre küplük bir gaz sahasına ulaşıldı. Türkiye artan nüfusu ve büyüyen ekonomisi ile artan doğal gaz ihtiyacına sahip. Bu bağlamda şunu söyleyebiliriz 710 milyar metre küplük doğal gaz bize toplam tüketimimizi 12 yıl boyunca karşılayabilecek bir rakam" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "50 YIL BOYUNCA DOĞAL GAZ TÜKETİMİ BU TESİSTEN SAĞLANABİLECEK"

  Turan, "Türkiye önümüzdeki 50 yıl boyunca Doğal Gaz tüketimini buradaki tesisten sağlayabilecek. Türkiye artık doğal gaz üreten bir ülke. Filyos’tan 170 km açıkta bir tesis kuruluyor. Denizin altından çıkan doğal gaz burada bir belli bir işleme ile tüketime sunulacak. 36 km uzunluğundaki boru hattı tamamlandı ve Sakarya’ya bağlanılmak isteniyor" ifadelerini kullandı.

  Turan, "1 milyon metreküpü de geçebilir. Buradaki çalışmalar devam edecek. Ben 2023’te katlanarak 1 milyon metre küpü geçebileceğini düşünüyorum" dedi.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow