Havada yakıt ikmali - Türkiye'nin Özel Birlikleri 17

Video: Havada yakıt ikmali - Türkiye'nin Özel Birlikleri 17

Türkiye'nin Özel Birlikleri haber dizisinin 17. bölümünde Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı 101. Filo Komutanlığı'nda görev yapan savaş uçaklarımız ve tanker uçaklarımız var. CNN TÜRK ekibinden muhabir İsmail Umut Arabacı ve kameraman Mehmet Bulut, o uçaklardan birine binerek gökyüzünde yaşanan o muhteşem anlara tanıklık etti.

Türk Hava Kuvvetleri'nin en özel birliklerinden biri 101. Havadan Yakıt İkmal Tanker Filo Komutanlığı'nın görevi Türkiye için hayati nitelikte.


Zeytindalı Harekâtı’nda farklı üslerden havalanan 72 savaş uçağımız Afrin'e başlatılan operasyona destek için aynı anda saatlerce gökyüzündeydi.


İşte hava kuvvetlerimize bu hareket imkanını sağlayan özel birim 101. Havadan Yakıt İkmal Tanker Filo Komutanlığı'ydı.


CNNTÜRK ekibi de Genelkurmay Başkanlığı'ndan alınan özel izinle görev uçuşuna katıldı.


Uçuşa Türkiye'nin farklı bölgelerindeki üslerden kalkan uçaklar katıldı. O savaş uçakları tanker uçağa doğru yöneliyor. Yakıt ikmali yapacak personel o dakikada görevinin başında. Görevleri dünyanın en riskli işlerinden. Tonlarca ağırlığındaki iki uçak gökyüzünde birbirlerine gökyüzünde temas ediyor.


Özellikle Güneydoğu'da devam eden operasyonlar nedeniyle savaş uçaklarımız bölgede. Her an gelebilecek bir operasyon talebini karşılayabilmek için gökyüzünde kalmak zorundalar. İşte tanker uçaklarımız, onlara bu hareket kabiliyetini kazandırıyor. Şimdi de F-4 Phantom savaş uçaklarımız yakıt ikmaline geliyor.


TÜRKİYE'NİN ÖZEL BİRLİKLERİ HABER DİZİSİNİN DİĞER BÖLÜMLERİNİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS