CNN TÜRK ekibi Suriye sınır karakolunda

CNN TÜRK ekibi Suriye sınır karakolunda

Türk Silahlı Kuvvetleri, sınırlarımızda teröre ve düzensiz göçe aman vermiyor. Güvenlik için Mehmetçik sınır bölgelerinde insanüstü bir mücadele veriyor. CNN TÜRK ekibinden Çağla Çınar ve Sercan Sever, Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde bulunan Sucu Hudut Karakolu'na girdi. Sınırlarımızda alınan sıkı önlemleri görüntüledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mehmetçik sınırda, vatandaşların huzur ve güvenliği için adeta kuş uçurtmuyor. Türk Silahlı Kuvvetleri, hudutlarımızda terör tehdidine ve düzensiz göçmen akışına göz açtırmıyor. Sınır gözetleme kulelerinde Mehmetçik, 7-24 esasına uygun şekilde nöbet tutuyor.

SURİYE SINIRININ NEREDEYSE TAMAMI DUVARLA ÖRÜLDÜ

Suriye ve Afganistan'da yaşanan gelişmeler sonrası Türkiye, olası bir göç akınına karşı sınır güvenliğini en üst seviyeye çıkardı. Suriye sınırının neredeyse tamamı duvarla örüldü. 911 kilometrelik Suriye sınırının neredeyse tamamı, modüler duvar ve yüksek güvenlikli çitlerle örülmüş durumda. Böylelikle sınırdan herhangi bir sızıntı girişiminin önüne geçiliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

SINIR DUVARI KAMERALARLA 7/24 GÖZETLENİYOR

Suriye sınırında Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde bulunan Sucu Şehit Yüzbaşı İlker Acar Hudut Karakolu, hem terör tehdidine hem de düzensiz göçmen dalgasına karşı teyakkuzda. Sınır hattı son teknoloji kamera sistemleri ile gözetleniyor. Sınırlarımızda boşluk bırakılmayacak şekilde konumlandırılan duvar üstü kameraları da görüntü komuta merkezi tarafından 7-24 takip ediliyor.

SINIR HATTI AKUSTİK SES TANIMA SİSTEMİYLE KORUNUYOR

Suriye sınırı geleneksel görüntüleme sistemlerinin yanı sıra yerin altına döşeli fiber optik akustik sistem ile korunuyor. Hudut duvarının hemen ardına yerleştirilen sistem, sınırlarda oluşabilecek herhangi bir tehdidi titreşimler sayesinde algılıyor ve merkezi harekete geçiriyor. Fiber optik kablolu sistem öyle kapsamlı çalışıyor ki duvarın hemen ardında bulunan zeytin ağaçlarının rüzgar nedeniyle oluşan hareketlerini dahi algılıyor.

HAREKETLERİ ALGILAYAN AKUSTİK SİSTEM İKAZ YOLLUYOR

Ancak sistem sadece yapay zekaya tehdit unsuru olarak tanımlanan hareketlere ikaz veriyor. Hudutlarımıza yaklaşan herhangi bir şahıs ya da araç ya da sınırlarımızda yapılan herhangi bir tünel kazma faaliyeti, akustik sistem sayesinde tespit ediliyor ve analiz edildikten sonra görüntüleme komuta merkezine aktarılıyor. Yapay zeka sayesinde insan, hayvan, araç ve kazı faaliyetlerini ayırt edebilen akustik sistem, her biri için farklı bir uyarı gönderiyor. Sinyali alan görüntüleme komuta merkezi ise gerektiği takdirde hemen devriye ekiplerini bölgeye yönlendiriyor.