Son Dakika

CNN TÜRK Fatih Gemisi'ndeki çalışmaları görüntüledi

A A

16.10.2019 - 11:37 Son Güncelleme:

Türkiye'nin gündeminde Barış Pınarı Harekatı var ama bir taraftan diğer önemli nokta Doğu Akdeniz. CNN TÜRK Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerini yerinde görüntüledi. 5N1K Yapımcısı Cüneyt Özdemir, Türkiye'nin bölgedeki ilk sondaj gemisi Fatih'teydi.

Cüneyt Özdemir, Doğu Akdeniz'deki Fatih sondaj gemisini ve bölgede gerçekleştirilen çalışmayla ilgili gözlemlerini anlattı.

Fatih sondaj gemisi Doğu Akdeniz'de 7/24 doğalgaz aramaya devam ediyor. CNN TÜRK ekibi yapılan sondaj çalışmalarını yerinde görüntüledi.

Fatih Gemisi Akdeniz'de sondaja devam ediyor

Denizde petrol ya da gaz aramanın zorluğunu anlatan Özdemir, geminin özelliklerinden de bahsetti. 100 metrelik kulesi ile denizin 2 bin metre altına inmeye olanak sağlayan gemi oradan da anakaranın için 3 bin metrede arama yapabiliyor. Hava şartlar elverişsiz olsa dahi yapılan sabitleme çalışmalarıyla Fatih Gemisi yerinden kıpırdamadan çalışmalarına devam edebiliyor.

Fatih, hem denizden hem de havadan korunuyor

Fatih sondaj gemisi Doğu Akdeniz'deki tehditlere karşı Türk savaş gemilerince korunuyor. Fatih'in güvenliği için 24 saat sondaj gemisini etrafında Türk savaş gemileri görev yapıyor. Aynı zamanda askeri helikopterle devriye atılıyor.