hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  CNN TÜRK Vizör: HDP'nin oyları neden düştü?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Türkiye ilk kez iki turlu seçim yaptı. Seçim sonrası partiler durum değerlendirmesinde. O partilerden biri HDP. HDP'nin oyları neden düştü? Bölgedeki seçmen nasıl bir yol ayrımında? Bölgeyi bilen uzman isimlere sorduk, mercek altına aldık.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  2018'DE %11,7 OLAN OY ORANI 2023'TE %8,8'E DÜŞTÜ

  2023 seçimleri siyasette büyük etki yarattı. Birçok partiden değişim sinyali geldi. O partilerden biri HDP'ydi. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi adı altında giren HDP'nin 2018 yılında yüzde 11,7 olan oy oranı, bu seçimde yüzde 8,8'e düştü. Partinin eş genel başkanları görevi bırakıyor. Peki, bu düşüşün nedeni neydi?

  BÖLGEDE TERÖRLE MÜCADELEDE BÜYÜK AŞAMA KAYDEDİLDİ

  Bölgede en önemli sorun terördü. Terörle mücadelede büyük aşama kaydedildi. Türkiye'deki terörist sayısı artık onlarla ifade ediliyor. Bu başarı bölgedeki ekonomik hareketlenmeyi arttırmış durumda.

  Diyarbakır Annelerinin eylemi de bölgede büyük bir etki yarattı. Onlarca kişi terör örgütünün elinden kaçtı. Devlete sığındı, ailesine kavuştu. Terörün propaganda makinesine büyük bir darbe indirildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "KAYYIM HİZMETİ ETKİLİ OLDU, TERÖRE MESAFE KOYMADI"

  Özellikle kayyıma devredilen belediyelerin hizmetleri dikkat çekti. Sur projesi, Diyarbakır'daki terör saldırılarında ortaya çıkan kötü görüntüyü bir nebze de olsa sildi. Bir dönem terörle anılan Sur, artık farklı görünümüyle bölgeye gelen turistlerin uğrak noktası.

  "PETROL BULUNDU, EKONOMİK ATILIMLAR ETKİLİ OLDU"

  Bölgede ekonomik anlamda da büyük adımlar atıldı. En önemlisi ise terörle anılan Gabar Dağı'nda petrol bulunmasıydı. Bölgeden gelen haberler, Türkiye'nin enerji bağımsızlığı konusunda da önemli bir müjdeydi.

  "GABAR,CUDİ GİBİ SEMBOL YERLER ARTIK TURİZM BÖLGESİ"

  Turizmde de önemli haberler geldi. Terörün bir zamanlar kol gezdiği bir diğer bölge Cudi. Cudi Dağı artık tenis festivalinin yapıldığı bir yer. Bölge gençleri orada tenis oynuyor. Silahtan bombadan terörden eser yok.

  Ve ekonomi... Dağların terörden temizlenmesi özellikle ekonomiye büyük katkı vermiş durumda. Halk, yeni iş imkanlarının sağlanmasından memnun. Her iş, terörden bir gencin daha koparılması demek. Ekonomik gelişim, refah ve huzurun artması anlamına geliyor.

  Artık Türkiye bölgedeki Kürtlerin de ülkesi. Bölgede Kürt nüfusun en çok olduğu ve özgürce yaşayabildiği ülke. Dil sorunu ve ayrımcı politikaların bitmesiyle terör iyice köşeye sıkışmış durumda. Uzmanlar, bundan sonraki dönemde ekonominin daha da iyileşmesi ve hizmetin artmasıyla terörden destek alan siyasi grupların daha da zorlanacağı görüşünde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  HDP'nin bu süreci okuyamaması, 2023 seçiminde oy kaybına uğramasının nedeni olarak görülüyor. Bundan sonraki süreçte siyaseten bir değişikliğe gidilir mi bilinmez ama PKK terörünün, Kandil'in gölgesinin siyasetten arındırılması ülke siyaseti için de hayati önemde.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow