Çocuk görüşme merkezi sayısı 597 oldu

Çocuk görüşme merkezi sayısı 597 oldu

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Velayet altındaki çocukların teslimi ile çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin uygulama kapsamında, çocuk görüşme merkezi sayısı 597'ye yükseltildi. 90 yıllık icra yolu ile çocuk teslimine son veren uygulama, İstanbul ve Ankara'nın da bulunduğu 9 il ile 59 ilçede daha başladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

90 yıllık icra yolu ile çocuk teslimine son veren uygulama, İstanbul ve Ankara'nın da bulunduğu 9 il ile 59 ilçede daha başladı. Böylece uygulamanın yürütüldüğü il ve ilçe sayısı 481'e, çocuk görüşme merkezi sayısı da 597'ye yükseldi.

Çocuk görüşme merkezleri uygulaması, velayet altındaki çocukların icra yoluyla teslimine son verilmesi amacıyla hayata geçirilmişti. Uygulama, 4 Nisan 2022'de pilot olarak belirlenen 11 ilde başladı. Ama her dosyada zaman aralıkları ile birden fazla çocuk teslimi ve kişisel ilişki kurulması işlemi yapıldığından bu güne kadar gerçekleştirilen işlem sayısı da 30 bin 880'e ulaştı.

Çocuk görüşme merkezi sayısı 597 oldu

Adalet Bakanlığı'nın hayata geçirdiği yeni uygulamayla, ebeveynler artık icra dairelerine başvurmak zorunda kalmıyor. Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü’ne ücretsiz başvurarak, belirlenen çocuk görüşme merkezlerinde çocukları ile görüşebiliyor. Bu merkezler, parklara, bahçelere, içerisinde sosyal, sportif ve kültürel faaliyetlerin yürütüldüğü yerler içerisinde ya da bu yerlere yakın konumlandırılıyor. İçerisinde her yaş grubuna uygun oyuncakların bulunduğu çocuk bekleme ve oyun alanı, yetişkin bekleme odası, görüşme odası, bebek bakım odası gibi bölümler yer alıyor. Hizmetin yıl sonuna kadar ülke genelinde yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber