Çöken binanın altından dram çıktı

Video: Çöken binanın altından dram çıktı

Zeytiburnu'nda çöken 7 katlı binanın ardından iki dedenin dramı çıktı. Bir dede torununu kaybederken, öteki yaşamını yitirdi.

Zetinburnu'nda belediyenin iki yıl önce yıkım kararı aldığı, bir yıl önce de zorla boşalttığı 56 dairelik 7 katlı Kuran Sitesi önceki gün öğleden sonra çöktü. Etrafa saçılan beton parçaları nedeniyle yolda dedesi ve ikiziyle yürüyen 5 yaşındaki Mehmet Bilge Özdener ve Mehmet Akbaş (60) öldü. Olayda, Mehmet Bilge'nin ikizi Ahmet Kaan ve dedesi Yavuz Özdener ile birlikte 17 kişi de yaralandı. Adli Tıp Kurumu'na getirilen iki cenaze ailelerine teslim edildi. Dün taburcu olan dede Yavuz Özdener şunları söyledi: "Onları kreşten aldım, bize götürüyordum. Çünkü bize geldiklerinde çok mutlu oluyorlardı. Eve çok yaklaşmıştık. İkisi de önümde yürüyordu. Tam o sırada bir gürültü duyduk. Toz bulutunun içinde kaldık. Çocukları bulamıyordum. Vatandaşlar gelip çıkardı. Keşke bana bir şey olsaydı da onlara olmasaydı. Ben gitseydim keşke." İkiz çocuklarından biri hayatını kaybeden diğeri de hastanede tedavi altında bulunan Orhan Yusuf Özdener oğlu Mehmet Bilge Özdener'in cenazesini aldığında gözyaşlarına boğuldu. Özdener'i Kanada vatandaşı eşi Lena Özdener teselli etti. Orhan Yusuf Özdener, oğlunun cenazesini defnetmek için memleketleri Ordu'nun Kumlu ilçesine götürdü.


Torunlarını özlemişti


Olayda hayatını kaybeden Mehmet Akbaş'ın (60) da yakınları tarafından Adli Tıp Kurumu'ndan alınan cenazesi defnedilmek üzere memleketi Antalya'ya götürüldü. Akbaş'ın torunlarını görmek için 3 gün önce İstanbul'a geldiği ortaya çıktı. Akbaş'ın market alışverişi için dışarı çıktığı sırada enkaz altında kalarak yaşamını yitirdiği öğrenildi.


21 bina boşaltıldı


Zeytinburnu'nda 7 katlı binanın çökmesinden sonra güvenlik nedeniyle etrafındaki 21 bina da boşaltıldı. Cuma gününden beri evine giremeyen Muhasebeci Songül Mete "Eşya bile alamıyoruz. Ne zamana kadar evlerimize giremeyeceğiz onu da bilmiyoruz" dedi. Muhasebeci Songül Mete 40 yıldır burada oturduklarını belirterek şunları söyledi: "Biz 40 yıldır burada oturuyoruz. Burası eskiden ağaçlıktı parktı çok güzeldi. Bu bina ve benzinci 93 yılında yapıldı. Benzinlik yapılmasın diye biz imza topladık, verdik. Ama yine de yapıldı."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS