hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Çukurova'da kadın vekil sayısı arttı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAK DHA

  Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'yi kapsayan Çukurova şehirlerinde 4 milyon 570 bin seçmen sandığa gitti. Bölgede 2018 seçimlerinde 8 kadın vekil Meclis'e gitmeye hak kazanırken, 2023 seçimlerinde bu sayı 11'e yükseldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BÖLGEDEN SEÇİLEN 42 MİLLETVEKİLİNDEN 11'İ KADIN

  Türkiye'de 14 Mayıs'ta yapılan cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerinin ilk turu tamamlandı. Seçmenler kendilerini Meclis'te temsil edecek milletvekillerini seçerken, merak edilen noktalardan biri de bu vekillerin kaçının kadın olacağıydı. Çukurova kentlerindeki verilere göre, Meclis'e gidecek 42 vekilden 11'i kadın.

  Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'de AK Parti'den 3, CHP'den 4, Yeşil Sol Parti'den 2, MHP ve İYİ Parti'den birer kadın milletvekili partilerini Meclis'te temsil edecek.

  2018 seçimlerindeyse AK Parti 3, CHP ve HDP 2, MHP'yse 1 kadın milletvekili çıkarmıştı. Buna göre 2018'de 8 olan kadın vekil sayısı, 2023'te 11'e yükseldi.

  Bu sene kadın milletvekilleri arasında dikkat çeken isimler de oldu. AK Partili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık ve CHP'nin adayı Dr. Asu Kaya Gedik, Osmaniye'den seçilen ilk kadın milletvekili oldu. Adana'da ise MHP'nin Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in kızı Ayyüce Türkeş Taş, İYİ Parti'nin Adana milletvekili olarak seçildi.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow