Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti grubunda ilkleri açıkladı

Video: Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti grubunda ilkleri açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de milletvekillerinin yemin töreninin öncesinde toplanan AK Parti grubuna katıldı. Toplantının açılışında konuşan son Başbakan Binali Yıldırım helallik istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise konuşmasında ilk Cumhurbaşkanlığı kararnamesini pazartesi günü yayınlayacağını, kabinenin ilk toplantısını da Cuma günü yapacağını açıkladı. Toplantıda Naci Bostancı AK Parti Grup Başkanı, Mustafa Şentop ise Meclis Başkanvekili olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti grup toplantısına katılmak için TBMM'ye geldi. Erdoğan'ı TBMM Başkanı İsmail Kahraman tören kıtasıyla karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra partisinin grup toplantısına katılmak üzere TBMM'nin protokol kapısından girdi. Grup toplantısının açılışında Başbakan Binali Yıldırım konuştu. Yıldırım, "Cumhurbaşkanı olarak milletimiz t arafından seçildiniz. Tebrik ediyorum. Yeni dönemde Allah yar ve yardımcınız olsun. Allah muvaffak etsin. Milletimize ve rabbimize ne kadar şükretsek azdır. Bize bugünleri gösterdiği için. Milletimizin minnetini ve rızasını aldık. Çok zor sınavlardan 16 yıl boyunca yüzümüzün akıyla çıktık" dedi.

24 Haziran'ın bütün vesayetlerin ortadan kaldırıldığı bir seçim olduğunu söyleyen Binali Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Şimdi artık milletin verdiği emaneti daha da ileriye götürmek güven ve istikrarla ülkemizi Cumhuriyetimizin 100. yıl hedeflerine taşıma zamanıdır. Vira Bismillah diyor ülkemizi şahlandırmak için yola çıkıyoruz. Allah yar ve yardımcımız olsun. 

'Liderimizi yalnız bırakmadık'

15 Temmuz hain darbe girişimi başta olmak üzere her zorluğu omuz omuza liderliğinizde aşarak bugünlere geldik. Burada bulunan veya bulunmayan bayrak değişiminde benlik kavgası gütmeyen bütün milletvekillerimize, teşkilatlarımıza ve yol arkadaşlarımıza sonsuz teşekkür ediyorum. Sadece Türk devlet geleneğinin değil, dünya siyasetinin de eşsiz bir örneğini şu anda yaşıyoruz. Milletin partisi olarak ne kadar şeref duysak azdır. Zor  zamanda liderimizle kenetlendik, liderimizi yalnız bırakmadık, çizgimizi değiştirmedik, eğilmedik, bükülmedik, hamdolsun sonunda zafere erdik.

'Helallik istedi'

Şahsım ve hükümet adına bize duyduğunuz güvenden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Aynı şekilde 26. yasama döneminde birlikte çalıştığımız bakan ve milletvekillerine de çok teşekkür ediyorum. Bütün gurubumuzdan ve zatı alinizden hakkınızı helal etmenizi istiyorum. Bilerek veya bilmeyerek gönlünü kırdığımız bütün arkadaşlarımız ve milletimizden haklarını helal etmek istiyorum. Benim varsa hakkım helal olsun. Türkiye Cumhuriyeti'nin son başbakanı olarak huzurunuzda 27. yasama döneminde akıl teri alın teri dökecek arkadaşlarımıza başarılar diliyorum."


Başbakan Binali Yıldırım 'helallik' istedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor

Konuşmasına yeni seçilen ve bugün yemin edecek milletvekillerini tebrik ederek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması satır başlarıyla şöyle:

"Hizmet yarışında bayrağı bu defa sizler devralmış oldunuz. İçinizde daha önce bu sıralarda oturmuş olanlar, ilk defa yer alanlar var. Karşımdaki manzarayı, tecrübeyle yeniliğin, birikimle azmin, metanetle heyecanın mükemmel bir sentezi olarak görüyorum. Yapacak çok işimiz bulunuyor. Her birinizin enerjisine, kabiliyetine, üretkenliğine, mücadeleceliğine, azmine ve sadakatine ihtiyacımız var. Bunun için tek bir anı bile boşa geçirmeye hakkımız yok. Hep birlikte çok çalışacak ve milletimizin teveccühüne layık olmaya çalışacağız.

'Hedeflerimizin gerisinde kaldık'

Bildiğiniz gibi milletvekili genel seçimlerinde yurt dışı ve gümrük kapıları dahil 21 milyon 338 bin 693 geçerli oy ile yüzde 42.6 bir oran elde ettik. Teveccühünü Cumhur İttifakı'ndan yana kullanan her bir vatandaşımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Meclis'te bu dönemde sayısı 600'e çıkan milletvekili koltuklarının yüzde 49'unu elde ederek çoğunluğu sağlayamasak da en büyük grup durumundayız. Cumhur İttifakı olarak toplam 344 milletvekili sayısıyla MHP ile birlikte Meclis'te yüzde 57'lik bir çoğunluğa sahibiz. Tabii biz 7 Haziran 2015 hariç Meclis'te hep tek başımıza çoğunluğa sahip faaliyetlerini yürütmüş bir partiyiz. Bu seçimlerde gerek oy, gerek milletvekili sayısı bakımından hedeflerimizin gerisinde kalmış olmamız, daha çok çalışmamız, daha çok gayret göstermemiz gerektiğini gösteriyor. 

'Milletimizin sandıkta yaptığı bu hassas ayarı doğru değerlendirmeliyiz'

Bizim milletimiz eşine dünyada az rastlanır bir ferasetle, sezgiyle öyle bir mesajlar verir ki, hayran olmamak mümkün değildir. Seçimlerin sonuçlarını bu yaklaşımla okumamız gerekiyor. Önümüzdeki tablo şudur. Milletimiz, Cumhurbaşkanlığı seçiminde 26 milyon 330 bin 823 geçerli oy ve yüzde 53.56 oy oranıyla en yakın rakibimizin 11 milyon üzerinde bir oyla bize teveccüh göstermiştir. Buna karşılık milletimiz Meclis'te Ak Parti'yi yine birinci parti yapmış, zafer elde etmesini sağlamış ama hedefinin gerisinde bırakmıştır. Milletimizin sandıkta yaptığı bu hassas ayarı doğru değerlendirmeliyiz. 

'Şimdi yapılacak iş, milletin gösterdiği istikamette yürümektir'

Hep söylediğim gibi biz AK Parti'yi milletimizle birlikte kurduk, bugüne kadar karşılaştığımız tüm badirelerin üstesinden de milletimizin desteğiyle geldik. İktidarımızın ilk döneminde vesayetle mücadeleyi bu sayede gerçekleştirdik. İkinci döneminde büyük kalkınma hamlemizi bu şekilde başarıya ulaştırdık. Üçüncü dönemimizde bize kurulan tuzakları bu sayede bozduk. Dördüncü dönemimizde yaşadığımız yol kazasını yine aynı şekilde telafi ettik. 15 Temmuz darbe girişimi gibi tarihimizin ve dünyanın en alçak girişimlerinden birini yine milletimizle birlikte başarısızlığa uğrattık. Yönetim sistemini değiştiren adımları milletimizle birlikte attık, 24 Haziran'daki sonuçlara da bu şekilde geldik. Şimdi yapılacak iş, yine milletimize bakmak, onun gösterdiği istikamette yürümektir.

AK Parti'nin üzerinde görenlerin bu mesajı alması mümkün değildir

Kendisini milletin üzerinde, milletin bize emanet ettiği o büyük davanın, AK Parti'nin üzerinde görenlerin bu  mesajı alması mümkün değildir. Çünkü onların gözleri artık görmez, kulakları duymaz, dilleri doğruyu söyleyemez, kalpleri hakikate yönelemez. Biz her zamanki gibi milletimizin hassasiyetini, beklentilerini paylaşanlarla birlikte yol yürümeyi sürdüreceğiz. Buradaki kadronun bu vasıflara sahip arkadaşlardan oluştuğuna inanıyorum. 

'Muhteşem bir göreve başlama töreni gerçekleştireceğiz'

Pazartesi günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı yemin töreniyle Türkiye yeni bir döneme adım atıyor. Meclis'teki yeminin ardından Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyemizde muhteşem bir göreve başlama töreni gerçekleştireceğiz. Şu ana kadar kesinleşen haliyle 22 Cumhurbaşkanı ile 17 Başbakan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Meclis Başkanı düzeyinde katılım olacak. Ayrıca çok sayıda uluslararası kuruluş başkanı, bakanlar, diplomatik temsilciler, her ülkeden Türkiye dostu kardeşlerimiz göreve başlama törenimize iştirak edecek. Ülke içinden de kurumlardan farklı mesleklere ve sivil toplumuna kadar milletimizin her kesiminden temsilcileri bu törene davet ettik. Böylece yeni yönetim sistemine geçişin sevincini milletimizle ve dünyayla paylaşmış olacağız. 

'İlk Cumhurbaşkanlığı kararnesini de yayınlayacağız'

Aynı gün yeni yönetimin mimarisini ihdas eden ilk Cumhurbaşkanlığı kararnamesini de inşallah yayınlayacağız. Yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı sıfatıyla Pazartesi akşamı saat 21.00'de kabinemizi açıklayacak ve çalışmaya başlayacağız. Şahsımın başkanlığında Meclis'te sizlerle, külliyede bakanlarımızla, Genel Merkezimizde yetkili arkadaşlarımızla dayanışma içinde ülkemizi yönetmeye devam edeceğiz.


Erdoğan: Pazartesi kararname, cuma kabine

Ülkemize yıllardır patinaj yaptıran, sürekli krizlere, kaoslara, müdahalelere yol açan eski sistemi geride bırakarak yepyeni bir dönemin kapılarını aralamış olacağız. Burada en büyük sevincim şudur. On yıllardır böyle bir sisteme geçmenin kararlılığında olan siyasetteki büyüklerim diyeceğim bu işi başaramadı. Ne kişisel ne  de kadrolarıyla... Ama hamdolsun bu işi başarmak AK Parti grubuna nasip oldu. İşin sistem bazında bu değişikliğini yapmaktan öte şimdi aslolan bunun meyvelerini milletimize tattırmaktır. Bu adımı atarken de çok çok kararlı olacağız. Burada biz ortak akılla, kolektif akılla hareket etmek suretiyle inşallah hedefe kilitlenecek ve neticeleri de alacağız.

'Kimseye tepeden bakamayız, aksi takdirde bedelini ağır öderiz'

Bütün mesele biz biz tevazuyu kendisine ilke edinmiş bir insanlar topluluğuyuz. Bundan taviz veremeyiz. Kimseye tepeden bakamayız. Tepeden bakmacı bir anlayışla da yürüyemeyiz. Bunu ayaklarımızın altına alacağız ve bir kardeşler topluluğu, bir davanın mensupları olarak yolumuza devam edeceğiz. Arkadaşlar bu hareketin içerinde ben olmaz, bu hareketin içinde biz var. Bu şekilde değerlendirerek yolumuza yürüyeceğiz Aksi takdirde bizden öncekiler nasıl yerle yeksan olduğuysa biz de yerle yeksan oluruz. Kimse ben bakiyim demesin. Hepimiz faniyiz. Hepimiz fani olduğumuza göre bizler, rabbimin bize lütfettiği ömür çerçevesinde baki kalan bu kubbede hoş bir sada imiş anlayışıyla yola yürüşüyümüzü devam ettireceğiz. Aksi takdirde bedelini ağır öderiz. Bunda da hakkımız yok. Şu anda, az önce rakamları da size verdim. 26 milyon insan bize güven aşıladı. 50 milyon oyun içinde 26 milyon. Bu önemli bir imtihandır. Bu imtihanı başarı ile vermemiz lazım. Salı günü ilk yurt dışı ziyaretimi Azerbaycan ve KKTC'ye gerçekleştirerek geleneğimizi sürdüreceğiz. Çarşamba günü de Brüksel'e giderek ülkemizi temsil edeceğiz. 2 günlük bir NATO zirvesinden sonra burada çalışmalarımızı sürdüreceğiz.''

'Yorgun bir cumhurbaşkanı adayı' yakıştırmasını yapanların hali ortada'

Milletimiz bizim nasıl çalıştığımızı 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildiğimizden beri nasıl çalıştığımızı yakından görüyor, biliyor. Seçimlerde gördünüz, bizlerle ilgili 'yorgun bir cumhurbaşkanı adayı' gibi yakıştırmayı yapanların hali ortada. Elhamdülillah biz azimle kararlılıkla bu yola devam ediyoruz. Bize 'yorgun' yakıştırmasını yapanların, bizim ne denli antrenmanlı olduğumuzdan haberleri yok. Aslında onlar zihninsel bir yorgunluğun içerisindeler fakat bizler hamdolsun böyle bir durumun içinde değiliz; çok daha güçlü bir şekilde, çok daha güçlenerek bu yola devam ediyoruz

Bundan sonra daha çok çalışacak, daha kesin neticeler elde edeceğiz. Seçim kampanyamız boyunca hep söylediğimiz gibi bizim hedefimiz güçlü Meclis, güçlü hükümet, güçlü Türkiye'dir. İnşallah hep birlikte irade, erdem ve cesaretle Türkiye'yi şahlandıracağız. Biz bu kavramlarla milletimizin karşısına başkaları gibi laf olsun diye değil, yürekten inandığımız ve kararlı olduğumuz için çıktık. Biz 2002 yılında tek başına iş başına demiştik. 2007'de durmak yola devam demiştik. 2011'de haydi bir daha demiştik. 2015 Kasım'ında ilk günkü aşkla demiştik. Biz sözümüzü tuttukça milletimiz de bizi el üstünde tuttu. Bizim milletten başka sığınağımız yok, bu bilinçle çalışmalıyız. Bizim milletten başka sığınağımız olmadığının bilinciyle çalışmalarınız bekleniyor. Bu Meclis dualı bir Meclis'tir. İstiklal Harbine başlarken dualarla, salavatlarla açılan bu Meclis, o dönemde çatışmaların tüm şiddetiyle sürdüğünde bile çalışmalarını sürdürmüştür. Her ne kadar 1960 ve 1980 darbeleriyle dağıtılmış olsa da Meclisimizin her  zaman milletimizin umudu olmayı sürdürdüğünü görüyoruz.  Hatta 15 Temmuz'da bu Meclis cesaretiyle ve dirayetiyle adeta tarih yazmıştır. Savaş uçakları tarafından bombalanır, helikopterler tarafından taranır, tanklar tarafından taciz edilirken dahi içeride darbecilere meydan okuyan bu gazi Meclis'i ne kadar güçlü tutarsak geleceğimize o denli güvenle bakarız. Ülkemizi milli iradenin tecelligahı olan bu yüce kurumla işbirliği içinde geliştirecek  hedeflerine ulaştıracağız. 

İlk kabine toplantısı Cuma günü yapılacak

İlk kabine toplantımızı yapmadan önce Hacıbayram'a cuma için gideceğiz. Hacıbayram'dan sonra dualarımızı yapacağız ve ondan sonra da ilk kabine toplantımızı inşallah gercekleştireceğiz.

Yeni yönetim sisteminin ne getirdiğini anlamayan veya anlamak istemediği için Meclis'i tahkir ve tahrik etmeye çalışanlar aslında demokrasiye olan inançsızlığını ortaya koyuyorlar. Demokrasilerde yasama, yürütme, yargı birbirinden ayrıdır. Yürütme görevinin dün Başbakan bugün Cumhurbaşkanı tarafından ifa edilecek olmasının demokrasiye aykırı hiçbir yanı olmadığı açıktır. Tam tersine biz yeni sistemle Meclis'i yürütmenin tasallutundan kurtarıp gerçek anlamda bağımsızlığına kavuşturduk. 27. dönemin milletvekilleri her zamankinden daha çok ama aynı zamanda her zamankinden daha etkili ve yetkili şekilde görevlerini yapacaklardır.

Yeni yönetim sistemimizde TBMM ve elbette AK Parti grubuna çok önemli görevler düşecek. Her şeyden önce artık kanun çıkarma görevi artık hükümet tasarısı olmayacağı için tamamen sizlere ait bir yetkidir. Bunu bilmeniz lazım. Cumhurbaşkanı sadece bütçe tasarısını Meclis'e sunacaktır bunu kanunlaştırmak görevi yine milletvekillerinin takdirindedir.

Önümüzdeki dönemde en çok vesayete ve darbeye karşı dikkatli olacağız. İster içeriden ister dışarıdan gelsin milli iradeye gölge düşürecek, milletimizin emanetine halel getirecek hiçbir dayatmaya rıza göstermeyeceğiz.

181 bin 500 kişiyle ilgili pasaport tahdidi kaldırılacak

FETÖ ile mücadele kapsamında 181 bin 500 kişiyle ilgili pasaport tahdidi birkaç gün içinde kaldırılacak."

AK Parti grup başkanı ve Meclis Başkanvekili belirlendi

Erdoğan'ın konuşmasının ardından AK Parti Grup Toplantısına kapalı olarak devam edildi. Toplantıda Naci Bostancı AK Parti Grup Başkanı, Mustafa Şentop ise Meclis Başkanvekili olarak belirlendi. Kapalı toplantıda  TBMM Grup Başkanvekilleri için, İstanbul Milletvekili Mehmet Muş, Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Tokat Milletvekili Özlem Zengin, Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu ve Cahit Özkan için oylama yapılıyor. AK Parti Grup Başkanı ise Naci Bostancı oldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS