Cumhurbaşkanı Erdoğan gazetecilerin sorularını yanıtladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan gazetecilerin sorularını yanıtladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan gazetecilerin sorularını yanıtladı

Türkiye'nin seçimine saatler kala Cumhurbaşkanı Erdoğan gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Muharrem İnce olayına, ekonomik gelişmelere, seçim gündemine başta olmak üzere gündemde yer alan sorulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan konuşmasında Muharrem İnce'nin adaylıktan çekilmesine ilişkin, "Muharrem İnce ile konuştum, komplo ile karşılaştı, bu bir FETÖ taktiği." derken; seçim gününe dair ise, "Biz demokratik yolla iktidara geldik, milletimiz farklı bir karar verirse demokrasinin gereğini yaparız." ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Adeta final diyebileceğimiz bir ortak televizyon yayını benim için güzel oldu. Pazar gününe gidişte son televizyon programını yapıyoruz. Türkiye Yüzyılı vizyonunu adımını Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümünde atmıştık. Milletimiz sandıkta AK Parti'ye yeni bir zafer armağan edecektir. AK Parti 14 Mayıs'tan sonra da kendi ile yarışmaya devam edecek. Hazırlıklarımız mevcut. Türkiye Yüzyılını tüm vatandaşlarımız ile birlikte inşa edeceğiz. Pazar günü milletim ülkesini ne terör örgütlerinin eline bırakmayacağını tüm dünyaya gösterecektir. 85 milyon ferdin hepsi kazanacak.

Bugün Balkanlar'dan gelen birçok dostlarımız vardı. 20 senedir 30 senedir tanıştığımız dostlarımız. Bugün onlarla Cuma'da birlikteydik. Onlar daha sonra Rumeli sakinleriyle bir araya geldiler. Gençler ile bir araya geldik. Onlarla olan birlikteliğimizde aynı zamanda bilim sanat sporda ödüller verdik. Benim hayat hikayemde ayrı bir yer alacak bir toplantıydı. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

MUHARREM İNCE'NİN ADAYLIKTAN ÇEKİLMESİ

Bu yarışa birlikte çıktığımız Muharrem Bey'in ayrılışına üzüldüm. Maalesef kaset kumpaslarıyla makama gelen Bay Bay Kemal'e rakip olunca böyle komplo ile karşılaştı. Karşısına çıkınca böyle bir saldırı ile karşılaştı. Bay Kemal terör örgütlerini içselleştirmiş biri. Böylelerinden her saldırı beklenmeli. Ben Muharrem Bey'i aradım. Kendisiyle konuşayım istedim. Bu bir FETÖ taktiği. Bunlar bunu her an yapabilir. Geçmişte de yapıldı. Kılıçdaroğlu bu makama malum bir kaset komplosu ile geldi. Bunun da olmayacağını açıklayarak geldi. Şimdi enteresan olan Muharrem Bey'in bu kararının ardından şüphesiz ki namuslu insanların kabullenemeyeceği saldırıların olduğunu bugünkü görüşmemizden anlıyorum. Bir insanın haysiyeti namusu çok çok önemli. Bu tür iftiralarla karşı karşıya kalırsa böyle bir yolu tercih ederi. Avukatlarına bu konu ile ilgili bir görevi verdiğini de ifade etti. Biz de devlet olarak yapılabilecek ne ise her türlü yardıma bizler hazır olduğumuzu söyledik. Çünkü böyle bir yarışta yalnız bırakmak doğru olmaz. Bulunduğumuz makamın da görevidir. Yarış keşke 4'te 4 devam etmiş olsaydı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

'HDP'NİN TEMSİLCİLERİ AÇIK AÇIK SÖYLÜYOR'

Türkiye'nin 40 yıllık terörle mücadele tarihinin en önemli kazanımlarını elde ettiğimiz bir tarihteyiz. Şu an Bay Bay Kemal'in el ele omuz omuza olduklarıyla biz savaş halindeyiz. Cezaevlerini boşaltmaya kadar nice vaatler havada uçuşuyor. Tarafların hiçbiri de reddetmiyor. HDP temsilcileri bunları meydanlarda söylüyor. Bu seçim sonrası terör örgütü ya tamamen bitecek ya da güce kavuşacak. İşin en acı tarafı kendilerini milliyetçi olarak tanımlayan masa ortaklarının bu pazarlığa göz yummasıdır. Dikkat ederseniz partiye gelip görüşmediler. Rabbim kimseyi Kılıçdaroğlu'nun peşinde düşüp de savunduğu değerlere sırt dönenlerin haline düşürmesin diyorum. Milletim konuşması gerektiği zaman susanları görüyor. Kandil'den talimat alanlara pazar günü benim milletim en güzel cevabı verecektik.

KILIÇDAROĞLU'NUN RUSYA AÇIKLAMASI

Kampanyanın öncesinde Biden'ın açıklamaları vardı. Bu Biden benimle özel muhabbeti de güya olan biri. Ama bu açıklamayı dil sürçmesi değil acımasızca yaptı. Kendisine sorunca çark etmeye çalıştı. Şimdi çıktı, Bay Bay Kemal Rusya'ya saldırdı. Peskov bunu ispatlaması gerekir dedi. Bunun altından kalkamaz dedi. Şu an ben siyasetçiysem şunu ortaya koymak lazım. Bay Bay Kemal sen siyaseti öğrenemedin, çırak bile olamadın. Ne diyor Rusya'ya yaptırım uygulayacağım diyor. Ya senden devlet adamı olmaz, yönetici olmaz. Sen kimsin de Rusya'ya yaptırım uygulayacaksın? Böyle devlet adamlığı olmaz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Devlet adamlığı böyle olmaz. Sen herkes ile münasebetlerini iyi tutacaksın. Gün ola ihtiyaç olabilir. Şu an Biden beni evinde ziyaret edecek kadar dostluğu olan bir insan olmasına rağmen, böyle bir açıklama yapması beni rencide etmiştir. Ama Ben Sayın Putin ile münasebetlerimi kesmedim. Amerika ile olan ekonomik işbirliğinden daha güçlü Rusya ile işbirliklerimiz. Turizm gelirimizin en yüksek potansiyeli Rusya'dan. Böyle bir ülkeyi nasıl dışlarım. Bay Kemal yanlış yoldasın. Böyle bir fırsatı bulamayacaksın o ayrı da... Sözcü Peskov böyle bir şey söz konusu değil, ispat et diyor. Hadi bakalım ver cevabını şimdi. Maalesef batılılar borç verdikleri bir Türkiye istediler. Seçim yaklaştıkça Erdoğan gitsin mesajını her mecradan ilan ettiler. Kılıçdaroğlu'nun kimin adayı olduğu buradan bakınca ortaya çıkıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

'BİZ DEMOKRATİK YOLLA İKTİDARA GELDİK'

Biz Türkiye'de demokratik yol ile iktidara geldik. Nasıl böyle iktirada geldiysek, milletimiz farklı karar verecek olursa demokrasinin gerekliliği neyse onu yaparız. Belediye başkanlığında kalkıp arkadaşlarımız makamı verdiler mi, verdiler. Bu tür anlayış ve yapı CHP'ye aittir. Onlar vermeyiz derler. Sanatçıları adeta şimdiden sokağa döküldüler. Ben milletime inanıyorum. Sandıktan çıkan sonuca saygısı olmayanın millete de saygısı yoktur.Hiçbir zaman milli iradenin üstünlüğünden taviz vermedik. Cumhur İttifakı bu ülkede demokrasinin teminatıdır. Sandıktan çıkan her sonucu meşru kabul edecektir. CHP her seçim öncesi ve sonrası demokrasiye zarar verecek laflar yayıyor. Sandık demokrasinin namusudur. Koy elemanlarını oraya eksik bırakma. Elemanların orada güvence olsun.

Cumhurbaşkanı Erdoğan gazetecilerin sorularını yanıtladı

SEÇİMİN KADERİ GENÇLERİN ELİNDE Mİ?

Her şeyden önce gençler çok heyecanlı. Bunu Külliyemizdeki toplantıda çok açık net gördüm. Bu benim tabi ilk görüşmem değil. Her ay o salonda bir toplantı yapıyorduk. Kendi alanlarıyla da alakalı siyaset bilimi, tarih alanlarında okuyan gençler. Siyasete ilişkin sorular yönelttiler. Toplantı sonrasındaki ilgiden anladığım kadarıyla aramızda ciddi bir sinerji oldu. Bu akşam 4 bin kadar genç vardı. Daha çok İstanbul gençliğiydi. Gençlerin heyecanı beni derinden etkiledi. Konuşmam sırasında nasıl heyecanladıklarını gördüm. 21 yılda gençlerimizin birçok hayalini gerçekleştirdik. Biz geldiğimizde burs 45 liraydı. 6 milyonu aşkın bir genç seçmen bu seçimde etkili olacak. Gençlik ile aramızdaki muhabbet ileri derecede.

AK PARTİ'NİN 'AİLE' VURGUSU

AK Parti 85 milyon insanın beklentilerini hayata geçirmiş bir partidir. Bizim aile yapımızı koruma sorumluluğumuz var. LGBT türü akımların, toplumsan dayatmaya dönüşmesi milli varlığımızı tehdit eder. Biz böyle sapkın akımların yaygılaştırılmasını tasvip etmeyiz. Mücadelemizi sonuna kadar yürüteceğiz. LGBT'yi savunan hiçbir kuruma müsamaha göstermeyeceğiz. Aileyi korumaya yönelik anayasa değişikliği teklifi verdik. Seçim sonrası adımlarımızı atacağız. 14 Mayıs'ta bu konuda önemli gelişmeler yaşanacak. Allah Rahmet eylesin Oğuzhan Bey, bizim İstanbul Sözleşmesi konusundaki duruşumuz sebebiyle bana teşekkür etmişti. Kaldı ki şu an Saadet Partisi'nin başındaki zat LGBT'ye karşı bir tavır ortaya koyuyor mu? AK Parti'ye LGBT sızamaz. MHP ve Cumhur İttifakına sızamaz. CHP, İYİ Parti, HDP tam içinde, savunuyorlar. Hepsi bu işte işbirliği yapmış durumdalar. Biz aile kurumunu tehdit eden ne varsa tavrımızı sürdüreceğiz. Her zaman söylerim güçlü milletler güçlü ailelerden oluşur. Seçim sonrası attığımız bu adımın devamını sağlayacağız.

'KİMLİK SİYASETİNİ BİZ DEĞİL TERÖR ÖRGÜTÜ VE ONUN UZANTISI OLAN PARTİ YAPIYOR'

Kürt kardeşlerimizin iradelerini gasp etmek gayretleri çabaları küresel bir tezgah. PKK tıpkı diğer eli kanlı yapılar gibi sadece bir terör örgütüdür. Burada ister istemez Selo'ya gelmem lazım. Selo ne için içerde? Diyarbakır'da 51 Kürt kardeşimin ölümüne sebep olan Selo değil mi? Onları sokağa döken Selo değil mi? Onların hesabı sorulmayacak mı? Bu Kürt kardeşlerimizin hakkını hukukunu aramak da bizim görevimiz. Katil olan kişiler ayrı. Kimse bunların hesabını sormuyor. Onlar terör örgütü. Benim partimde Kürt kardeşlerim var, bakanlık yapan Kürt olan arkadaşlarımız var. Benim Adalet Bakanım Kürt. Şu an Şanlıurfa'da Bekir Bey aday. Yozgatlı diye Türk sanıyorlar. Her şeyi ile Bekir Bey Şanlıurfa'ya yakışacak bir aday. AK Parti Kürt kardeşlerimizin en çok oyunu alan partidir. Kürtçe konuşuluyor muydu, levhalara konuluyor muydu, önünü biz açtık. Bizim yapmış olduğumuz atılımlarla oldu. Siz bakmayın yalan yanlış iddialarla ortada gezenlere. Ülkemizde Kürt kardeşlerimiz ile ilgili bir sorun yoktur. Terör örgütü sorunu var. Bunların birçok Kürt kardeşimizin yavrularını Kandil'e kaçıranların hesabını kim verecek. Bunu sormuyorlar. Kimlik siyasetini biz değil terör örgütü ve onun uzantısı olan parti yapıyor.

'HDP, HÜDA-PAR İLE KIYASLANAMAZ'

Bay Bay Kemal'in HDP ortaklığı, HÜDA-PAR ile kıyas edilemez. HDP PKK ile ilişkisini reddetmek şöyle dursun, selam göndererek bağını teyit ediyor. HÜDA-PAR'da ise böyle bir bağa dair hem emare yok, hem kendilerinin de bu konuda çok açık reddi var, kabul etmiyorlar. İnternetten açın bir HDP mitingine bir HÜDA-PAR mitingine bakın. HDP mitinginde Türk bayrağı göremezsiniz. HÜDA-PAR'da ise kendi bayrakları ve Türk bayraklarını görürsünüz.

DEPREM BÖLGESİ

Seçim sürecinde olsak da deprem bizim öncelikli gündemimiz. Şehirlerimizi ayağa kaldırmaya devam ediyoruz. 142 bin konutun inşa sürecini başlattık. 650 bin yeni konut yapacağız. Köy evlerinde zaten bir kısmında teslimatlar başladı. En geç Ekim ayında yüzlerce binlerce konutun teslimatına başlamayı düşünüyoruz. Ekim ayı ile birlikte konut teslimini yapacağız. TOKİ'nin birikimi bunu sağmaya yeterlidir. Sadece konut değil, sosyal alanlarıyla şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırıyoruz. Defne çelik konstrüksiyon ile yapılan bir hastane ve buna inanmadılar. Sözde İYİ Parti'nin bir temsilcisi çıktı. Defne hastanesinin şu an bütün iç donanımları süratle devam ediyor. Büyük oranda tamamlandı. Artık kapıların üstüne Defne Devlet Hastanesi yazacak kadar ilerledi süreç. 100 milyar dolar maliyeti var depremin ülkeye. Ama biz hiçbir şeyden taviz vermeden devam ediyoruz. Söz verdiğimiz konutları teslim etmeden durup dinlenmeyeceğiz. 

'KAMU BANKALARIMIZ ÇOK GÜÇLÜ'

Türkiye ekonomi modelimizi büyüme üzerine kurduk. Bugüne kadar da adım adım uyguladık. Maruz kaldığımız ekonomik saldırılara başarı ile direndik. Tüm bankalarımız ayakta. Kamu bankalarımız çok güçlü. Batı'da banka iflasları birbiri ardına geliyor. Karadeniz'deki doğal gaz da ayrı bir güç. Gabar'daki petrolü de sisteme dahil ediyoruz. Erzurum'un dut pekmezi meşhurdur. Kalitesi kıvamı böyle. Nükleer güç santralimiz üretim aşamasına yaklaştı. 1. üniteyi açtık. GES'lere gelince tüm enerji kaynaklarımızı harekete geçirdik. Yıllardır ciddi kaynaklar ayırarak inşa ettiğimiz dev eserler ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlıyor. Yatırımlarımızın ülkeye katkılarına örnek vereceksek İstanbul Havalimanı 80 milyar dolar Avrasya 7 milyar dolarlık katkı sağlıyor. Bizim akıldan yoksun muhalefetimiz tüm bunlara karşı çıkmıştı. Tek vaatleri de ülkeyi tefecilere borçlandırmak. Ülkesini borçlandırmayı seçim vaadi yapan bir başka örneği kolay kolay göremezsiniz. İnsanlarımızın yaşadığı sıkıntıların farkındayız, tüm gücümüzü buraya yönlendiriyoruz. Bizim direk müdahale edeceğimiz yönler olacak. Bu sıkıntıların giderilmesi için gereken adımları biliyoruz. Takvimi çalıştıracağız. Türkiye Yüzyılı için doğru adımlar nelerdir seçim beyannamesinde yerini almış durumda.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber