Cumhurbaşkanı Erdoğan: S-400 anlaşması bitti, geri adım yok

Video: Cumhurbaşkanı Erdoğan: S-400 anlaşması bitti, geri adım yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'nın Soçi şehrinde düzenlenen üçlü Suriye zirvesi dönüşü açıklamalarda bulundu. S-400 füze sistemlerinin alımı konusunda Rusya ile anlaşıldığını belirtti. "ABD'den Patriot alımına da açığız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-ABD arasında tartışma konusu olan S-400 füze sistemlerinin alımı için Rusya ile anlaşıldığını söyledi. 2019 Temmuz ayında füze sistemlerinin teslim edilmesinin beklendiğini belirtti.


"Patriot alımına açığız"


ABD daha önce Türkiye ile NATO müttefikliğinin altını çizerek, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 almasına karşı çıkmıştı. Cumhurbaşkanı bu konuya da değindi. Patriot fuze alımı konusunda yeşil ışık yaktı. ABD yönetiminin de erken teslimata açık olduğunu söyledi.


"Ülkemizin çıkarlarına hizmet etmeli"


Erdoğan, "S-400 anlaşmasını Rusya ile yaptık. Dolayısıyla geri adım atmamız söz konusu değil. Bu iş bitti. Patriotlar konusuna gelince… Biz Patriot alımına açığız. Ancak bu alımın ülkemizin çıkarlarına hizmet etmesi gerekir. Bunun için ortak üretim, kredi ve erken teslimat konuları önem arz ediyor. ABD yönetimi erken teslimat konusuna olumlu yaklaşıyor olsa da ortak üretim ve kredi konularına bir şey diyemiyorlar" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS