Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna'ya gidecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna'ya gidecek

Dünyanın gözünün kulağının Ukrayna ile Rusya arasındaki gerginliğe çevrildiği dönemde, bölgeye önemli bir ziyaret gerçekleşecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 3 Şubat'ta Ukrayna'ya gitmesi bekleniyor. 3 Şubat tarihi aynı zamanda iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 30. yıldönümünü de oluşturuyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya ile Ukrayna arasındaki tansiyonun yükseldiği günlerde, kritik bir ziyaret gerçekleşecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 3 Şubat'ta Ukrayna'ya gitmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Circle Foundation tarafından düzenlenen panelde Erdoğan'ın Ukrayna'yı ziyaret edeceğini açıkladı. Öte yandan, Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Rüstem Ümerov ise ziyaretin 3 Şubat'ta gerçekleşeceğini söyledi. 3 Şubat, iki ülke diplomatik ilişkileri bağlamında önemli bir yere oturuyor. Çünkü Türkiye ve Ukrayna arasında 3 Şubat 1992'de ilk kez diplomatik ilişkiler tesis edildi. 3 Şubat 2022 tarihi ise iki ülke arasındaki ilişkilerin 30. yıldönümü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ukrayna ziyareti kapsamında Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile Kiev'de baş başa görüşme yapması bekleniyor. Ukrayna'ya geniş bir heyetle gitmesi öngörülen Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevkidaşı Zelenskiy ile yüksek düzeyli stratejik konseyin 10. toplantısına başkanlık edecek. Türkiye ve Ukrayna heyetlerinin görüşmenin ardından mutabık kalınan hususlarda anlaşmalar ve mutabakat zaptları imzalaması da bekleniyor. Anlaşmaların savunma ağırlıklı anlaşmalar olacağı da kaydediliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya-Ukrayna gerginliği sürecinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de bir görüşme yapması bekleniyor.