Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'idam' sorusuna yanıt | Pınar Gültekin cinayeti davası

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'idam' sorusuna yanıt | Pınar Gültekin cinayeti davası

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pınar Gültekin cinayetine verilen haksız tahrik indirimine tepki gösterdi. "Burada vahşet söz konusu" diyen Erdoğan, "İdam konusu ülke gündemine yeniden gelebilir" açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı, muhalefetin üçlü mutabakata dönük eleştirilerine de yanıt verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"BURADA VAHŞET SÖZ KONUSU"

Pınar Gültekin cinayetine verilen haksız tahrik kararını, "Burada bir vahşet söz konusu" sözleriyle değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu vahşet bu millete yakışmaz" dedi.

"İDAM KARARINI ONAYLARIM"

Erdoğan, "İdam konusu ülkemizin yeniden gündemine gelebilir ve bu tartışmaya açılabilir. Bu tartışmadan ne çıkar bunu görmeliyiz. Ardından da çıkan neticeye göre bir adım atılabilir. Tabii bu bir anayasa değişikliği gerektiren de bir konu. Daha önce de söylemiştim, burada adalet bakanlığımızın yaptığı çalışmada parlamento böyle bir karar alması halinde ben kararı onaylarım" diye konuştu.

"NE KILIÇDAROĞLU NE AKŞENER SİYASETİ ÖĞRENEMEDİ"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Erdoğan, NATO Zirvesi'nin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Muhalefetin 3’lü mutabakata dönük "taviz" eleştirisine sert tepki gösterdi. "Ne Kılıçdaroğlu ne Akşener siyaseti öğrenebilmiş değil" açıklamasında bulundu. "Türkiye'nin evet demesi parlamentoda bitiyor. Bizim parlamentomuzdan onay alması lazım" ifadesini kullandı.

"LAİKLİK TARTIŞMASI KALMAMIŞTIR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mahmut Ustaosmanoğlu'nun cenazesine katılmasının ardından Atatürkçü Düşünce Derneği laikliğe aykırılık gerekçesiyle yargıya başvuracağını duyurmuştu. Erdoğa'a o tartışma da soruldu. Erdoğan, "Ben de bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak orada bulundum. CHP'den de bir arkadaş geldi. O derneklerin zaten tarzlarını biliyorsunuz. Bunlar asla bizi üzmez. Bu ülkede artık laiklik tartışması diye bir şey kalmamıştır. Laiklikle alakalı bütün tanımlar partimin tüzüğünde de en güzel şekliyle vardır. Biz o çerçeve içerisinde laikliği yaşadık, yaşıyoruz" yanıtını verdi.

6'LI MASANIN ÇALIŞMALARI

Erdoğan'a altılı masanın çalışmaları ve HDP ile ilişkileri de soruldu. Cumhurbaşkanı, "Bu işin üstü şişhane altı kaval. Nasıl bir aday belirleyecekler?" diye konuştu.

DEZENFORMASYON YASASI YENİ DÖNEME

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Erdoğan, dezenformasyon yasasının iktidar ile muhalefetin ortak kararı ile gelecek yasama yılına bırakıldığını da açıkladı.