Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan koronavirüs açıklaması

Video: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan koronavirüs açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Avrupa'dan gelen bir vatandaşımızda koronavirüs tespit edildi. Şu anda tedavisi devam ediyor ve sağlık durumu iyi, ailesi de gözlem altına alındı. Tüm dünyayı kasıp kavuran bu hastalığın ülkemize sirayet etmemesi için gereken her türlü önlemi vakitlice aldık. Türkiye inşallah bu sıkıntıyı herhangi bir kayıp vermeden atlatacaktır, temennimiz budur. Hiçbir virüs bizim tedbirlerimizden daha güçlü değildir" dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM grup toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Avrupa'dan gelen bir vatandaşımızda koronavirüs tespit edildi. Şu anda tedavisi devam ediyor ve sağlık durumu iyi, ailesi de gözlem altına alındı. Tüm dünyayı kasıp kavuran bu hastalığın ülkemize sirayet etmemesi için gereken her türlü önlemi vakitlice aldık. Sağlık Bakanlığımız alınacak tedbirlerle ilgili çalışmalarını sürdürecek. Vatandaşlarımızdan sağlık personelinin uyarılarını dikkate almalarını rica ediyorum. Türkiye inşallah bu sıkıntıyı herhangi bir kayıp vermeden atlatacaktır, temennimiz budur. Hiçbir virüs bizim tedbirlerimizden daha güçlü değildir. Virüsten korunmanın ilk şartı temizliktir, ayrıca tokalaşmayı kesip uzaktan selamlaşmayı sağlamamız gerekiyor. Alacağımız tedbirler en etkili korunma yöntemidir. Özellikle yaşlarımızın ve bünyesi zayıf vatandaşlarımızın kalabalık yerlerden uzak durması gerekiyor. 

MOSKOVA'DA İDLİB MUTABAKATI

Harekata katılan tüm askerlerimizin alnından öpüyorum. Şehitlerimize rahmet, gazilerimize de acil şifalar diliyorum. Türkiye’nin İdlib’de bir ay boyunca fiilen yürüttüğü operasyonlar ve başlattığı Bahar Kalkanı Harekatı, sınırlarımıza dayanan tehditlerin önüne geçme kararlılığımızın bir ifadesidir. Ateşkes kararının ardından, İdlib halkı uzun bir aradan sonra rahat bir nefes almıştır ancak ateşkes henüz kalıcı halde değildir. Rejimin ve onunla birlikte çalışan mezhepçi milislerin ateşkese ne kadar bağlı kalacakları belirsizdir. Daha şimdiden ufak tefek de olsa ateşkes ihlalleri yaşanmaya başlanmıştır. Rusya tarafıyla, vardığımız anlaşmaya uygun şekilde bu gelişmeleri paylaşıyor ve tedbir alınmasını bekliyoruz. Gözlem noktalarımıza yapılacak en küçük bir saldırıda karşılık vermekle kalmayacak, çok daha ağır mukabelede bulanacağız.

Rejimin ve onu destekleyen milislerin ateşkes hattına yaptıkları yığınakları yakından takip ediyoruz. Verdiğimiz söze, karşı taraf da aynı hassasiyeti gösterdiği sürece sonuna kadar bağlı kalırız ama karşımızdakiler sözlerini tutmazsa bir öncekinden daha ağır şekilde üzerlerine gitmekten de asla kaçınmayız.

"BAY KEMAL, SURİYE ASKERİNİ SAVUNUYOR"

Bay Kemal kendi vatandaşını acımasızca katleden Suriye askerini savunuyor. Türk askeri, bu milletin evlatları hiçbir zaman zalim Esed'in korumasına muhtaç değildir, bunu böyle bil Bay Kemal.

Geçici ateşkesi Moskova'da imzaladık. Mesele, geçici ateşkesi kalıcı ateşkes haline dönüştürmektir. Şimdi hızla onun peşindeyiz. Bitirdiğimizde işimiz daha kolay olacak. Türkiye, bu geçici ateşkesi ve buna bağlı anlaşmaları rejime veya terör örgütlerine gücü yetmediği için değil İdlib'deki krize tüm taraflar açısından makul, uygulanabilir ve südürülebilir bir çözüm yolu bulunabilmesi için yaptı.

Bay Kemal, liderler düzeyinde bir toplantıya katılmamış ki, böyle bir toplantıda nasıl davranılır bilmiyor. CHP kürsüsünden sorumsuzca konuşmakla devlet yönetimini birbirine karıştıran sadece cahil değil aynı zamanda densiz zatla karşı karşıyayız. Milletimizin birlik ve beraberlik iradesini, ülkemizin mücadele azmini kırmaya yönelik saldırıların koçbaşlığını CHP'nin başındaki zat yapmaktadır.

"BİR ESED VAR BİR DE CHP'NİN BAŞINDAKİ ZAT VAR"

Türkiye, vesayet zincirlerinden kurtulmak için çalışır, CHP vesayetin sözcülüğüne ve avukatlığına soyunur. Türkiye, PKK'yla mücadele eder, CHP 'arkadaşlar' diyerek teröristlerden yana olur. PKK’ya YPG veya SDG etiketi yapıştırmakla, gerçekler ortadan kalkmıyor, hakikatlerin üzeri örtülmüyor. Türkiye'nin Suriye'de birlikte çalıştığı insanları terörist sıfatıyla yaftalayan bir Esed var, bir de CHP'nin başındaki zat var.

Cumhur İttifakı çatısı altında MHP ile siyasi tarihimize altın harflerle yazılacak örnek bir zemin oluşturduk. Bunlar sadece yıkmayı bilir, bizim işimiz ise inşa ve ihyadır.

GÖÇMENLER SINIRA AKIN EDİYOR

Aylar önce Batıya dedim ki "Adil yük paylaşımı yapmazsanız kapıları açarım". Şaka zannettiler ancak açtık, şimdi 150 bin sığınmacı Yunanistan sınırına dayandı. Avrupa'yı daha önce defalarca uyarmıştık. Nazilerin yaptıklarıyla, Yunanistan sınırındaki görüntüler arasında hiçbir fark yok. Hayatlarını kurtarma ve çocuklarına daha iyi bir gelecek kurma dışında amacı olmayan masumların üzerine ateş açılması, gaz bombasından kaynar suya kadar her türlü insanlık dışı muameleye maruz bırakılmaları kelimenin tam anlamıyla bir barbarlıktır. Türkiye'nin serbest dolaşım fasılların açılması, gümrük birliğinin güncellenmesi, mali yardım dahil tüm beklentileri somut olarak karşılanana kadar sınırlarımızdaki mevcut uygulamayı sürdüreceğiz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS