Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rejim şubat ayı içinde çekilmezse gereği yapılacak

Video: Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rejim şubat ayı içinde çekilmezse gereği yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib'de 7 asker ile 1 sivil personel şehit olduğu saldırıya ilişkin, "Suriye'de anlaşmalara uyulmuyor. Önceki gün askerlerimize yapılan saldırı Türkiye açısından Suriye'de yeni bir dönemin miladıdır. Her kim, 'Türkiye'nin Suriye'de ne iş var' diye soruyorsa bilin ki ya gafildir ya da taammüden bu milletin ve ülkenin hasmıdır." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, rejimin şubat ayı içinde gözlem noktalarının gerisine çekilmemesi halinde Türkiye'nin bu işi bizzat yapmak mecburiyetinde kalacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Meclis Grup Toplantısı'nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

İdlib'de uğradıkları saldırıda şehit olanlara rahmet, yaralılarımıza şifa diliyorum. Çatışmalar sona ersin diye yıllarca bekledik. Türkiye'nin Suriye'deki varlığı basit çıkar hesapları sonucu ortaya çıkmamıştır. Bazıları "Sizin Suriye topraklarında ne işiniz var" diyor. Bizim elimizde Adana Mutabakatı var ve biz bu mutabakat gereği Suriye'deyiz. 

Rusya ile yaşadığımız ve bir provakasyon olarak kabul ettiğimiz, FETÖ'nün bizzat içinde olduğu uçak krizi, bizim açımızdan Suriye meselesini daha da karmaşık hale getirdi. Türkiye, DEAŞ ile savaşırken Suriye rejimi Halep'i ele geçirmeye çalışıyordu. Tüm dünya dökülen kana seyirci kaldı, halen seyirci. Sınırımızda terör koridoru oluşturma çabaları hiç bitmedi. Kararlılığımızı her yerde belirtmemize rağmen anlaşmaya uyulmuyor.

Suriye'de anlaşmalara uyulmuyor. Önceki gün askerlerimize yapılan saldırı Türkiye açısından Suriye'de yeni bir dönemin miladıdır. Türk askerinin kanının aktığı bir yerde hiçbir şeyin aynı şekilde devam etmesine izin vermeyiz. Güvenli bölge mutabakatı artık işlemiyor. Her kim, 'Türkiye'nin Suriye'de ne iş var' diye soruyorsa bilin ki ya gafildir ya da taammüden bu milletin ve ülkenin hasmıdır.

"REJİM ŞUBAT AYI İÇİNDE ÇEKİLMEZSE GEREĞİ YAPILACAK"

Türkiye her ne yapacaksa bunu hiçbir masumun canına, malına zarar gelmeden yapma prensibi ile hareket ediyor. Medeniyetimizin ve kültürümüzün bize gösterdiği yol zalimin başını ezmek, mazluma sahip çıkmaktır. Rejim şubat ayı içinde gözlem noktalarımızın gerisine çekilmezse Türkiye bu işi bizzat yapmak mecburiyetinde kalacaktır. 

Rejim, nasıl muhalif grupların en küçük bir ihlaline, sivilleri de hedef alan ağır saldırılarla karşılık veriyorsa bundan sonra rejimin ihlalleri de askeri unsurlarına yönelik olarak mukabil şekilde cevaplandırılacaktır. TSK'nın hava ve kara unsurları ihtiyaç duyduğumuzda tüm hareket bölgelerimizde ve İdlib'te serbestçe hareket edecekler, gerektiğinde operasyon yürüteceklerdir. Askerlerimize ve birlikte çalıştığımız dost unsurlara yapılan her saldırı kaynağın aidiyetine bakılmaksızın ve herhangi bir ikaz yapılmaksızın misliyle cevaplandırılacaktır. Madem İdlib bölgesindeki askerlerimizin güvenliği sağlanamıyor, öyleyse bunu bizzat yapma hakkımızı kullanmamaza kimse itiraz edemez.

PUTİN'LE GÖRÜŞME

Putin ile Suriye ve Libya'daki beklentilerimi doğrudan ifade ettim. Kendisiyle yeniden bir araya geleceğiz, verilen sözlerin takipçisiyiz. Bizim hiçbir müttefikimizle, hiçbir dostumuzla, hiçbir ülkeyle karşı karşıya gelmek gibi bir niyetimiz, amacımız, derdimiz söz konusu değil. Rusya'dan tek beklentimiz, Suriye'deki hassasiyetlerimizi daha iyi anlamasıdır.

Suriye'de herkes var, elbette Türkiye de var. Ama Suriye'de sadece Türkiye'nin varlığından rahatsızlık duyuluyor. Türkiye'nin Suriye topraklarında sonsuza kadar kalma diye bir niyeti yoktur. Ne zaman terör örgütlerinden temizlenir, o zaman orada işimiz biter. Onların derdi, 'biz PYD, YPG'yi yani PKK'yı nasıl fazla silahlandırırız, öyle silahlandıralım ki bunlar Türkiye'ye karşı orada ayakta durabilsinler.' Dertleri bu.

Ne işimiz var orada' diyor Bay Kemal. Bay Kemal; Misakı Milli'nin altında kimin imzası var önce onu bir araştır. Sen hep diyorsun ya 'CHP Atatürk'ün partisidir' Ama sen kimin partisinin olduğunun bile farkında değilsin.

ABD'NİN TEK TARAFLI ORTADOĞU PLANI

Bu bir barış değil, ilhak planıdır. Kudüs davasına sahip çıkacağız, tarihimiz gereği neyse yaptık ve yapacağız. Biz Kudüs konusundaki duruşumuzla sadece Müslümanların değil, Hristiyanların ve bir kısım Yahudilerin de hakkını savunduk. Şu anda yapılmak istenen Filistin topraklarını, İsrail topraklarına çevirmektir. 

Açıklanan planın yegane hedefi, 70 yıldır aralıksız süren İsrail'in işgal, yıkım ve gasp politikalarına meşruiyet kazandırmaktır. Bu planda Filistinliler bir daha kendi topraklarına dönemeyecekler, bunlar işgalci. Trump işgalcilerin arkasında duruyor. Bu planın başarı şansı yoktur. Filistinli kardeşlerimizin razı olmadığı bir plana asla destek vermeyeceğiz. Türkiye'nin duruşu kimi Arap ülkelerini de tavır değişikliğine itti, gün Kudüs'e sahip çıkma günüdür.

Şu anda maalesef ABD gerek şahsıma, gerek istihbarat başkanıma yönelik tehditler savuruyor ve Türkiye'deki bazı finans kuruluşlarını da tehdit altına alıyor. Ne yaparsanız yapın, bunu kesinlikle başaramayacaksınız.

İLKER BAŞBUĞ'UN FETÖ AÇIKLAMASI

Meclis'te 25 Haziran 2009'da geçen düzenlemenin amacı darbelere zemin hazırlanmasını önlemektir. Zaman zaman yanlış değerlendirmeleriyle kamuoyunun önüne çıkan eski bir genelkurmay başkanı, bu düzenlemeyi bahane ederek Meclis'imizi toptan itham eden birtakım açıklamalar yapmıştır. Şimdi ben özellikle kendi grubumuza sesleniyorum: Burada parlamentonun hukukunu korumak üzere süratle hepiniz dava açmalısınız. Meclis'in yasama yetkisini dışarıdan birilerinin kalkıp da atıp tutmak suretiyle yere çalmaya hakkı yoktur. Bundan yaklaşık 11 yıl önce tüm partilerin desteği ile çıkarılan bir düzenlemenin üzerine FETÖ gölgesi düşürülmeye çalışılması en hafif tabiriyle Meclis'e saygısızlıktır. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS