Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamlarına bu yıl ulaştık

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamlarına bu yıl ulaştık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Aylık, 6 aylık ve 12 aylık bazda cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamlarına bu yıl ulaştık. 12 aylık ihracatımız ilk defa 200 milyar dolar eşiğini aşarak 17 Eylül itibarıyla 211 milyar dolarla rekor kırdı" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Türkiye İhracatçılar Meclisi 28. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni'ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"İHRACATÇI SAYIMIZI 300 BİNE YÜKSELTMEYİ HEDEFLİYORUZ"

İhracat başarımız ülkemiz ekonomisinin yükselen gücünün de sembolüdür. İhracatçı sayımızı önce 150 bine ardından 300 bine yükseltmeyi hedefliyoruz.

"TÜRKİYE KRİTİK EŞİĞİ YAKALADI"

Artık Türkiye dünya ihracatında yüzde 1 pay seviyesine ulaşarak kritik eşiği yakaladı. İhracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 85 seviyesine çıkmış olması Türk ekonomisinin sağlıklı yol aldığının işaretidir. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İHRACAT RAKAMLARI

Aylık, 6 aylık ve 12 aylık bazda cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamlarına bu yıl ulaştık. 12 aylık ihracatımız ilk defa 200 milyar dolar eşiğini aşarak 17 Eylül itibarıyla 211 milyar dolarla rekor kırdı.

"UZAK ÜLKELER STRATEJİSİNİ HAYATA GEÇİRİYORUZ"

İhracatımızın üçte ikisinin menzili 2 bin kilometreye kadar olan ülkeler oluşturuyordu. Artık uzak ülkeler stratejisini hayata geçiriyoruz. Salı günü Amerika'da BM Genel Kurulu'nda ifade edeceğim gibi yeni küresel sistemde hak ettiğimiz yeri almak için üzerimize ne düşüyorsa yapmakta kararlıyız.

FUAR MERKEZİ

Yönetiminde Türkiye İhracatçılar Meclisinin de yer alacağı fuar merkezini inşallah en kısa sürede ülkemize kazandıracağız. Kuracağımız ihracatı geliştirme fonuyla sağladığımız diğer desteklere ilave olarak sadece sizlerin erişimine açık bir finansman kaynağı oluşturuyoruz.