Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cemevi ziyaretinde neler konuşuldu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cemevi ziyaretinde neler konuşuldu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam cemevindeydi. Muharrem orucunu açtı. Türkiye'nin dört bir yanından gelen Alevi Dedeleri, Erdoğan ile yaklaşık 2 saat boyunca görüştü. Gündemde hem cemevlerine saldırılar hem de cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi vardı. Detaylar Arda Erdoğan'ın haberinde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ALEVİ DEDELERİ İLE YAKLAŞIK 2 SAAT BİR ARADA KALDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk kez bir cemevinde Muharrem orucu açtı. Hüseyin Gazi cemevinde Alevi Dedeleriyle yaklaşık 2 saat geçiren Erdoğan, Hüseyin Gazi Türbesi'ni de ziyaret etti. Muharrem ayının 10'uncu gününde açılan oruç için mütevazı bir sofra kuruldu. Erdoğan'a taze fasulye, pilav ve karpuz ikram edildi. Tuz, baharat, su yoktu o sofrada. Türkiye'nin dört bir yanından gelen Alevi Dedeleri, sofradan memnun ayrıldılar.

CEMEVİNDE NELER KONUŞULDU?

Edinilen bilgilere göre yaklaşık 90 katılımcının olduğu cemevinde, Ankara'da geçtiğimiz hafta 3 cemevine yapılan saldırılar konuşuldu. Alevi Dedeleri; Sivas, Çorum, Maraş olaylarının da küçük saldırılarla başladığını hatırlattı. Cumhurbaşkanı duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Olayın arkasında kim varsa, devletin sonuna kadar üzerine gidip açığa çıkaracağını vurguladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CEMEVLERİNE ÖZEL STATÜ TALEBİ

Bir diğer kritik başlık ise cemevlerine ibadethane statüsü verilmesiydi. Edinilen bilgilere göre Alevi Dedeleri bu taleplerini iletti. Cumhurbaşkanı da bu konuda adım atılabileceğinin sinyalini verdi. "Çalışma yapıyoruz, elimizden geleni yapacağız" dediği öğrenildi. Erdoğan'ın devletin Alevi vatandaşların yanında olduğuna dikkat çektiği belirtildi.

Hüseyin Gazi Türbesi'nin bulunduğu bölgede, Hüseyin Gazi'nin bir süre yaşadığına inanılan bir mağara da yer alıyor. Mağaranın askeri bölgede kalması nedeniyle türbeyi ziyaret edenlerin mağarayı görme isteğinin karşılanamadığı belirtiliyor. Cemevi Dedelerinin bu sıkıntıyı iletmesi üzerine, mağaranın ziyarete açılabilmesi için Erdoğan'ın talimat verdiği de öğrenildi.